Jak przypomniało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od uruchomienia tarczy antykryzysowej w jej pierwotnym kształcie minęło ponad pół roku. Następne tygodnie przyniosły kolejne jej rozszerzenia, do tego doszły także tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju i pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego, co – jak podkreślił resort – umożliwiło szersze wsparcie przedsiębiorców w czasie pandemii.

Czytaj również: Tarcza dla branży turystycznej - kto i na jakich zasadach skorzysta>>

- Ostatnie pół roku to czas wspólnej ciężkiej walki o ochronę miejsc pracy. Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców w ramach wszystkich tarcz to już 141,96 mld zł. Samo dofinansowanie do wynagrodzeń 4 mln pracowników to 16,95 mld zł – przekazała minister Maląg.

Podsumowanie MRPiPS

Według najnowszych danych resortu pracy, od czterech miesięcy stopa bezrobocia utrzymywała się na tym samym poziomie 6,1 proc. Z kolei wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się. - To dobry znak i dowód na to, że pakiet wsparcia dla przedsiębiorców działa. Dzięki temu, jak wynika z naszych wyliczeń, udało się uratować przeszło 6 mln miejsc pracy – zapewniła szefowa MRPiPS.

Czytaj również: Tarcza antykryzysowa - firmy dostały ponad 135 mld zł>>

Oprócz dofinansowania do wynagrodzeń tarcza antykryzysowa to też m.in. umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. MRPiPS poinformowało, że przyznano ich już 1,86 mln na blisko 9,24 mld zł. - Kwota zwolnienia ze składek ZUS wyniosła 17 mld zł, z kolei świadczenie postojowe i dodatek solidarnościowy to łączne wsparcie na poziomie przeszło 5,31 mld zł – podsumowała Maląg.