Podczas konsultacji telefonicznych eksperci ZUS będą wyjaśniać sprawy związane z nowymi zasadami naliczeń świadczeń emerytalno-rentowych, w szczególności te dotyczące ponownego obliczenia wysokości emerytury w 2022 r. Konsultanci będą informować o warunkach, jakie trzeba spełnić, by przeliczyć swoje świadczenie oraz dokumentach, jakie będą do tego niezbędne. Jeśli wcześniejszy emeryt lub rencista dorabia do świadczenia to będzie mógł uzyskać informacje o limitach dochodów, a osoba pobierająca rentę socjalną o nowych, korzystniejszych zmianach dla nich.

Czytaj również: ZUS chce zwracać emerytom i rencistom zaliczki na PIT, ale nie ma do tego prawa>>

Czytaj w LEX: Czy pracujący emeryt może skorzystać z zerowego PIT tylko za część roku? >

- Będzie można zapytać o zmiany w opodatkowaniu i oskładkowaniu świadczeń emerytalno-rentowych od stycznia 2022 r., a także o zasady zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego przez emeryta czy rencistę – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. I dodaje: - Zagadnień i pytań na pewno jest więcej, dlatego zachęcamy do skorzystania z tej formy konsultacji. Pomimo że na bieżąco informujemy o nowych przepisach, to z doświadczenia wiemy, że wielu klientów woli upewnić się w rozmowie z ekspertem, że dobrze zrozumiało odczytany czy wysłuchany komunikat. To dobra praktyka, by informacji zasięgnąć u źródła, czyli w ZUS.

Sprawdź w LEX: Działalność gospodarcza - opłacanie składek przy zbiegu tytułów ubezpieczeń po wejściu w życie Polskiego Ładu >