W okresie od 9 do 29 listopada 2020 roku rodzicom ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak dowiedział się Prawo.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał właśnie stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie ustalania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy są zatrudnieni w podmiotach leczniczych albo realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- Zgodnie z obecnie uzyskanym stanowiskiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, wynikający z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020 r. obowiązek zapewnienia przez szkoły opieki nad dziećmi osób, o których mowa w tym rozporządzeniu, jest uprawnieniem i udogodnieniem dla rodziców, którzy chcieliby pracować. Jednak rodzice nie muszą z tej opieki skorzystać. W takim przypadku, tzn. gdy rodzic nie skorzysta z opieki nad dzieckiem zapewnionej przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast jeśli rodzic skorzysta z tej opieki, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – mówi nam Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy  ZUS.

Czytaj również: MEN: zasiłek także, gdy świetlica jest otwarta>>
 

Opieka nad dziećmi do lat 8

Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:

Co ważne, przepisy rozporządzenia wprowadziły obowiązek zapewnienia przez szkoły podstawowe opieki dla uczęszczających do klas I-III dzieci osób:

  • zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz
  • realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Jeżeli jednak, jak twierdzi ZUS, rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez szkołę, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.