Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Inwestor uzyskał decyzję o warunkach zabudowy w 2008 r., przed powstaniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Teren jego inwestycji leży w obszarze chronionego krajobrazu i przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody na planowaną inwestycję budowy domu mieszkalnego na terenie, który w ewidencji gruntów stanowił nieużytek. Obecnie, na mapie do celów projektowych geodeta ponadto zaznaczył teren podmokły. Inwestor wystąpił do starosty o wydanie pozwolenia na budowę domu na tym terenie.

Jak winien postąpić organ skoro od tamtego czasu zmieniło się rozporządzenie odnośnie obszarów chronionego krajobrazu, w którym to zapisano zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej?


Odpowiedź

Zgodnie z przepisem art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - dalej u.p.z.p., zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest decyzją, na mocy której strona nabywa prawa. Ze względu na zasadę ochrony praw nabytych, wprowadzenie po dacie nabycia tych praw przepisów wprowadzających zakaz realizacji danej inwestycji nie powinno stanowić przeszkody dla uzyskania pozwolenia na budowę, albowiem ostateczną decyzją administracyjną zostały już ustalone warunki zabudowy dla danej nieruchomości.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .