Jakie dokumenty potrzebne są do zgłoszenia zmiany pokrycia dachu z eternitu?
Czy konieczne jest dołączenie umowy z firmą, która posiada odpowiednie uprawnienia do demontażu wyrobów zawierających azbest?

Do zgłoszenia robót budowlanych związanych z usunięciem wyrobów zawierających azbest nie jest konieczne dołączenie umowy z podmiotem uprawnionym do zabezpieczenia i usuwania takich wyrobów.


W przypadku planowania inwestycji polegającej na wykonywaniu robót budowlanych wymagających jedynie zgłoszenia właściwemu organowi należy dokonać zgłoszenia z zachowaniem wymogów określonych przede wszystkim w art. 30 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Powyższe ogólne wymogi dotyczące zgłoszenia robót budowlanych uzupełniają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649 z późn. zm.). Zgodnie bowiem z treścią § 6 ust. 2 rozporządzenia właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości obowiązany jest zgłosić prace polegające na zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów zawierających azbest do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Z przepisów tych wynika zatem, że inwestor obowiązany jest w zgłoszeniu zawrzeć informację, że planowane prace budowlane będą dotyczyły wyrobów zawierających azbest. Nie ma natomiast obowiązku załączania do zgłoszenia umowy zawartej z wykonawcą posiadającym uprawnienie do zabezpieczenia i usuwania takich wyrobów. Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia bowiem, a w szczególności § 6, szereg obowiązków nakładają bezpośrednio na wykonawcę prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest. Chodzi o obowiązki w zakresie dysponowania uprawnieniem do gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, przeszkolenia pracowników, szczegółowego planu prac, niezbędnego wyposażenia technicznego i socjalnego. Wykonawca prac, przed przystąpieniem do prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest z obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej, a także z terenu prac, obowiązany jest ponadto do zgłoszenia tego faktu właściwemu organowi nadzoru budowlanego oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. § 8 rozporządzenia określa także obowiązki wykonawcy w zakresie zapewnienia warunków bezpiecznego usuwania wyrobów zawierających azbest z miejsca ich występowania. Po wykonaniu prac wykonawca ma obowiązek złożenia właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu lub zarządcy nieruchomości, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub innego miejsca zawierającego azbest pisemnego oświadczenia o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, z zachowaniem właściwych przepisów technicznych i sanitarnych. Oświadczenie to przechowuje się przez okres co najmniej 5 lat.