W grudniu 2006 r. zmieniliśmy miejsce zainstalowania sitodruku objętego pozwoleniem w zakresie emisji, do hali należącej do naszej firmy w innej części miasta. Pozostałe warunki użytkowania nie uległy zmianie. Czy istnieje konieczność zgłaszania zmian ze względu na zmianę miejsca źródła emisji i wystąpienia o nowe pozwolenie?

W związku z przeniesieniem działalności i zainstalowaniem w innej części miasta urządzeń do sitodruku, które stanowią źródło emisji, dotychczasowe pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza stało się bezprzedmiotowe. W tej sytuacji należy uznać, że eksploatacja instalacji w nowym miejscu odbywa się bez uregulowanego stanu prawnego. Podmiot prowadzący instalację powinien zatem wystąpić do organu ochrony środowiska ze stosownym wnioskiem.


Jak wynika z art. 180 pkt 1 i art. 220 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902, z późn zm.), eksploatacja instalacji powodującej wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest to wymagane.
Przedmiotem pozwolenia jest konkretna, stacjonarna instalacja, określona nie tylko co do rodzaju, ale także co do położenia (miejsca).
Zgodnie z art. 184 tej ustawy, pozwolenie wydawane jest na wniosek, który powinien zawierać informacje tam wymienione, w tym m.in. adres zakładu, w którym eksploatowana jest instalacja. W przypadku pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza we wniosku podaje się także informacje odnoszące się do terenu, ponieważ mają one znaczenie przy określaniu stopnia oddziaływania instalacji na stan powietrza (art. 221 ust. 1).
W związku z przeniesieniem działalności i zainstalowaniem w innej części miasta urządzeń do sitodruku, które stanowią źródło emisji, ustalenia dotychczasowego pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, zwłaszcza odnoszące się do informacji o położeniu instalacji (adresu), nie odpowiadają aktualnemu stanowi faktycznemu. Dotychczasowe pozwolenie stało się bezprzedmiotowe, i z tego powodu wygasa (art. 193 ust. 1 pkt 2). W tej sytuacji należy uznać, że eksploatacja instalacji w nowym miejscu odbywa się bez uregulowanego stanu prawnego. Podmiot prowadzący instalację, zobowiązany posiadać pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, powinien zatem wystąpić do organu ochrony środowiska ze stosownym wnioskiem.