W projekcie budowlanym chodnik łączący wejście do budynku z parkingiem jest zaprojektowany po najkrótszej łączącej je linii. Jednak w linii chodnika jest kilkuletni świerk, którego nie było na mapie. Inwestor chce zachować drzewo bez przesadzania.


Czy zmiana lokalizacji chodnika (wykonanie go "skośnie" w stosunku do projektowanej lokalizacji) dla zachowania tego drzewa jest istotnym odstąpieniem od projektu budowlanego?


Parametry chodnika - szerokość, konstrukcja i nawierzchnia nie zmienią się, jedynie zajęta powierzchnia będzie nieco większa, ze względu na jego wydłużenie. Chodnik ma 5 m długości i jego powierzchnia mieści się w rygorze maksymalnych powierzchni zabudowanych określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To oczywiście jest odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego, ale nie zmienia "zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu".

Czy zgodnie z art. 36a ust. 5 pkt 1 pr. bud. można zakwalifikować zmianę lokalizacji chodnika jako nieistotną?

Odpowiedź

Zmiana lokalizacji chodnika stanowi istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 36a ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) - dalej pr. bud. do istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego zalicza się m.in. odstępstwa dotyczące "zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu".

Zakres ten został ogólnie określony w art. 34 ust. 3 pkt 1 pr. bud., zgodnie z którym "projekt budowlany powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich". Zawartość projektu zagospodarowania działki lub terenu została doprecyzowana w przepisach rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r. poz. 462) - dalej r.p.b.

Zgodnie z § 8 ust. 3 pkt 2 r.p.b. część rysunkowa projektu zagospodarowania działki lub terenu powinna określać m.in. "układ komunikacji wewnętrznej przedstawiony w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej komunikacji zewnętrznej, określający układ dróg wewnętrznych, dojazdów, bocznic kolejowych, parkingów, placów i chodników, w miarę potrzeby przekroje oraz profile elementów tego układu, charakterystyczne rzędne i wymiary, a także oznaczenie przebiegu dróg pożarowych oraz dojść łączących wyjścia z obiektów budowlanych z drogą pożarową". Z przepisu tego wynika, że zmiana usytuowania chodnika jest zmianą dotyczącą zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu.

Mając zaś na uwadze literalne brzmienie wspomnianych przepisów oraz fakt, że ustawodawca rygorystycznie potraktował odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego, nie pozostawiając możliwości kwalifikacji w zależności od skali odstępstw (np. poprzez wprowadzenie klauzuli "zmian o niewielkim zakresie") i traktując wszelkie zmiany wymienione w art. 36a ust. 5 pr. bud. za odstępstwa istotne należy stwierdzić, że zmiana lokalizacji chodnika w stosunku do usytuowania go na zatwierdzonym projekcie zagospodarowania działki lub terenu jest istotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu budowlanego.