COP19

11 listopada rozpocznie się w Warszawie 19. Konferencja Stron Ramowej Konwencji UN ds. Zmian Klimatu (Conference of Parties – COP). Stadion Narodowy już jest gotowy na przyjęcie ponad 10 tys. delegatów z 200 krajów, zagranicznych dziennikarzy i najważniejszych organizacji ekologicznych. Przez dwa tygodnie wszystkie oczy na całym świecie będą zwrócone w stronę Polski, bo to właśnie u nas odbędą się dyskusje o ratowaniu klimatu. Jako główny cel warszawskiego spotkania wyznaczono negocjacje dotyczące nowego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych.


Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu

W zeszłym tygodniu polskie Ministerstwo Gospodarki z porozumieniu ze Światowym Związkiem Węglowym (World Coal Association - WCA) wystąpiło z propozycją programu wdrażania czystych technologii węglowych. Ma to na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. W związku z sytuacją klimatyczną na świecie konieczne jest wprowadzenie technologii zapewniających wysoką efektywność przy niskiej emisji zanieczyszczeń – a dzięki technologii kondensacyjnej jest to możliwe.

Sam szef WCA Milton Catelin, powiedział, że głównym celem Szczytu Węgla i Klimatu jest omówienie roli innowacyjnych technologii, takich jak wysoko wydajne technologie spalania węgla oraz technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w międzynarodowych działaniach przeciwko procesowi zmian klimatu. Milton Catelin dodał, że to spotkanie jest okazją do przeprowadzenia debat na temat praktycznych sposobów zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z węgla, natomiast unikanie rozmów na ten temat według niego „nie jest rozwiązaniem”.

Szczyt będzie odbędzie się 18-19 listopada, a jego organizatorem jest WCA. Wszystkie spotkania będą miały miejsce w siedzibie Ministerstwa Gospodarki, które promuje zjazd. Weźmie w nim udział ok. 400 przedstawicieli branży, m.in. polskich węglowych gigantów (np. Katowicki Holding Węglowy) i chińskich firm. Na szczycie nie zabraknie premiera Tuska i przedstawicieli rządu.

Zieloni są oburzeni

“Szczyt klimatyczny nie powinien służyć promowaniu interesów wielkich koncernów reprezentujących węglowe lobby, bo to właśnie węgiel w znacznej mierze przyczynia się do pogorszenia sytuacji klimatycznej i polski rząd doskonale sobie z tego zdaje sprawę” – powiedział EurActiv Claude Turmes, poseł do Parlamentu Europejskiego i wiceprzewodniczący grupy zielonych i regionalistów. Według niego zachowanie Polski jest „skandaliczne”.

Według niego Polska chce po pierwsze wykorzystać COP19 by promować biznes węglowy na świecie, a po drugie odwrócić uwagę we własnym kraju od COP 19 spychając temat związany z ochroną środowiska na boczny tor.