70% architektów uznaje, że głównym czynnikiem rozwijającym „ekologiczne projektowanie” jest dążenie do obniżenia kosztów eksploatacji budynków - wynika z badań Green Index 2007 przeprowadzonych przez Autodesk/AIA, światowego lidera w dziedzinie oprogramowania.

Jak wynika z przeprowadzonych badań ponad 90% architektów opowiedziało się za stopniowym wdrażaniem zasad zrównoważonego, zielonego i ekologicznego projektowania Według Amerykańskiego Instytutu Architektów „ekologiczne budynki” cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony architektów jak i samych klientów. Architekci, którzy nie mogą zapewnić pełnej ekologiczności w tworzonych konstrukcjach budowlanych starają się stosować proekologiczne elementy w postaci: wysoko wydajnych systemów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania (HVAC) i materiałów budowlanych pochodzących z przerobu surowców wtórnych.  „Zieloni architekci” wykorzystują również oprogramowanie projektowe, które pozwala m.in. przewidzieć i oszacować koszty działania HVAC, koszty zużycia energii, zaplanować oświetlenie słoneczne czy zbiorniki retencyjne na zapasy wody deszczowej.

Ze strony klientów głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu zainteresowania „zrównoważonymi” i ekologicznymi budynkami jest dążenie do obniżenia kosztów eksploatacji, co umożliwia odpowiednie projektowanie konstrukcji budowlanych. Jak wynika z badań, architekci w celu pozyskania nowych klientów, pracują nad podniesieniem swoich umiejętności w zakresie projektowania zrównoważonego. 88% respondentów wzięło udział w szkoleniach lub stale kształci się w tym zakresie.  Jednak jak pokazują wyniki Green Index 2007, pomimo wysokiego zainteresowania ze strony klientów „zrównoważonymi” budynkami, tylko 30% architektów uwzględniło w swoich projektach elementy ekologicznego projektowania. Ponadto, tylko 10% architektów określa w swoich projektach poziom emisji substancji węglopochodnych („carbon footprint”) przez docelowe konstrukcje.  Tymczasem, według Christine McEntee, prezes AIA EVP, budynki są główną przyczyną emisji gazów cieplarnianych. W 2005 roku AIA przyjęła sobie za cel zmniejszenie do 2010 roku emisji węglopochodnych o 50 %, a w roku 2030 osiągnięcie ‘neutralności węglowej” .