Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.




Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 czerwca 2014 r., II OSK 3128/13, LEX nr 1519367 stwierdził, że do wniosku o uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów musi być załączona decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, nawet jeśli odzysk odpadów był prowadzony pod rządami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243, z późn. zm.).

Czy w związku z tym decyzje zezwalające na przetwarzanie odpadów wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o. i na podstawie załączonych do wniosków decyzji umarzających postępowania o środowiskowych uwarunkowaniach powinny być wzruszone? Jeśli tak, to w jakim trybie?


Odpowiedź:

Dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów należy dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - por.: art. 72 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) – dalej u.o.o.ś. i art. 42 ust. 4 u.o., z wyłączeniem przypadku, kiedy zezwolenie to dotyczy odzysku polegającego na przygotowaniu do ponownego użycia (por.: art. 72 ust. 2a u.o.o.ś.).


Przedsięwzięcie, dla którego dla którego będzie wydawane nowe zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jest z formalnego punktu widzenia innym przedsięwzięciem niż to, dla którego zostało wydane poprzednie zezwolenie. Interpretację taką potwierdza przywołany w treści pytania wyrok. Należy przy tym także wspomnieć o odmiennej interpretacji przedmiotowych przepisów dokonywanej przez GDOŚ.

Zezwolenia na przetwarzanie odpadów wydane bez wymaganej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach obarczone są wadą.

W przedmiotowym przypadku do wzruszenia decyzji o zezwoleniu na
przetwarzanie odpadów wydanych bez wymaganej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ma zastosowanie art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) – dalej k.p.a. Przepis ten dotyczy stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa.

O tym, czy decyzja powinna być unieważniona, decyduje organ w postępowaniu w sprawie unieważnienia decyzji. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wszczyna się z urzędu lub na żądanie strony. Nie można mówić tu o obowiązku "automatycznego" wzruszenia wszystkich zezwoleń wydanych na podstawie wniosku z załączoną decyzją o umorzeniu postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności zezwolenia na przetwarzanie odpadów następuje w przypadku uznania przez organ, że zachodzi przesłanka określona w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. Ponadto, do czasu unieważnienia danej decyzji administracyjnej obowiązuje domniemanie jej zgodności z prawem.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.