Czytaj: Zatrzymanie kolejnego b. przewodniczącego KNF i jego urzędników >>

- Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec sześciu podejrzanych osób środków zapobiegawczych. Są to środki o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczenia majątkowe i dozory policyjne. Natomiast wobec ostatniej osby decyzja miała zapaść w późnych godzinach wieczornych po dokończeniu wszystkich czynności - powiedział w piątek wieczorem rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc. Wszyscy zatrzymani w czwartek rano w piątek w nocy byli na wolności.

Były przewodniczący KNF Andrzej J. i podlegli mu urzędnicy usłyszeli zarzuty dot. niedopełnienia obowiązków w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin. Podejrzanym zarzuca się, że od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

Były zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak powiedział w nocy z piątku na sobotę po opuszczeniu siedziby szczecińskiej prokuratury, że wierzy, iż niezawisły sąd skutecznie uchyli postawione mu zarzuty.  Jak stwierdził Kwaśniak, szczecińska prokuratura postawiła mu zarzuty wbrew opinii innych prokuratur, które badały tę sprawę. Ocenił, że zarzut oparty jest na błędnej ocenie standardów prowadzenia postępowania administracyjnego w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego.

Więcej: Prokuratura oskarża byłych szefów KNF o szkody w SKOK Wołomin>>

Byli prezesi NBP protestują

Uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości - oświadczyli w piątek byli prezesi NBP: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz oraz Marek Belka. - Uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości - napisali byli prezesi NBP w oświadczeniu.

Organizacje biznesu też

Zatrzymanie wczoraj przez funkcjonariuszy CBA byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka i sześciu podległych mu urzędników pod zarzutem „niedopełnienia obowiązków” w celu osiągniecia korzyści majątkowej, pogłębia i tak już duże zamieszanie wokół funkcjonowania KNF. Instytucji, która ma dbać o stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo naszego systemu finansowego – napisali w oświadczeniu szefowie BCC, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Polskiej Rady Biznesu. 

Ziobro: Nie ma aresztu, bo sprawnie przeporwadzono przesuchania

Fakt, że podejrzani ws. niedopełnienia obowiązków w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin zostali wypuszczeni, oznacza tylko tyle, że skutecznie przeprowadzono czynność przesłuchania - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.  - Nie możemy ulegać medialnej atmosferze, że KNF wywiązał się znakomicie ze swoich zadań, tak jak to wrażenie zostało stworzone już post factum - powiedział. Ocenił, że fakt, że podejrzani zostali wypuszczeni, "oznacza tylko tyle, że skutecznie przeprowadzono czynność przesłuchania".