Władze miasta poinformowały, że zamknięto szkoły podstawowe i średnie, a z ruchu wyłączono kilka autostrad. Oficjalna agencja prasowa Xinhua podała również, że nie kursuje część autobusów miejskich.

Pomiary wykazały, że w poniedziałek stężenie szkodliwych drobnych cząstek w powietrzu w Harbinie, położonego w prowincji Heilongjiang, 24-krotnie przekraczało poziom określany jako bezpieczny dla zdrowia przez Światową Organizację Zdrowia.

Również w poniedziałek menedżerka amerykańskiej wokalistki jazzowej Patti Austin poinformowała, że artystka była zmuszona odwołać zaplanowany na piątek występ w Pekinie, ponieważ miała ostry atak astmy, wywołany najprawdopodobniej zanieczyszczonym powietrzem w chińskiej stolicy.

Fatalna jakość powietrza, spowodowana głównie opartą na węglu energetyką, jest zmorą wielu chińskich miast; uważa się ją za przyczynę setek tysięcy przedwczesnych zgonów.

We wrześniu władze Chin ogłosiły plan walki z zanieczyszczeniem powietrza w Pekinie i innych wielkich metropoliach kraju. Zakłada on zmniejszenie zużycia węgla, większe wydobycie gazu i wzrost produkcji energii atomowej, a także obejmuje zakaz budowania nowych elektrowni węglowych na terenach otaczających największe miasta.

Do 2017 roku stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu stolicy Chin ma się zmniejszyć o "około 25 procent" w porównaniu z rokiem 2012. W innych głównych miastach kraju, w tym w Szanghaju i Kantonie, zanieczyszczenie ma spaść w tym samym okresie o 10-20 proc.