Rząd 15 kwietnia zakazał przywozu do Polski towarów rolnych pochodzących z Ukrainy. Od 21 kwietnia umożliwił tranzyt tych towarów przez Polskę na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Od 28 kwietnia do listy portów, przez które możliwy jest tranzyt, dołączył Kołobrzeg. Zmianę wprowadziło rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. poz. 812).

Towary z Ukrainy wracają do Kołobrzegu

Prezes zarządu Portu Morskiego w Kołobrzeg Artur Lijewski mówił w poniedziałek w rozmowie z PAP, że przez rok trwania wojny produkty ukraińskie były transportowane do portu. - W ubiegłym roku to było 80 tys. ton, a w tym roku ok. 25 tys. ton. Generalnie 95 proc. stanowiło ziarno z kukurydzy. Przewieźliśmy jej więcej niż w Świnoujściu – podkreślał. Podał, że rocznie port może przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy, ale od 15 kwietnia musiał przeładunki wstrzymać. Tego dnia Polska wprowadziła całkowity zakaz przewozu produktów rolnych z Ukrainy. I mimo, że 21 kwietnia zezwolono na ich tranzyt, to w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii z 21 kwietnia br. wskazane zostały tylko porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, jako te przez które może się on odbywać. Port w Kołobrzegu został pominięty w tym tranzycie. Teraz, od 28 kwietnia może wznowić pracę. Zakaz przywozu do Polski towarów rolnych z Ukrainy obowiązuje do 30 czerwca.

W perspektywie przedłużenie zakazu

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany w środę w radiu ZET, czy polskie rozwiązania ws. ukraińskiego zboża będą obowiązywały dłużej niż do końca czerwca, powiedział: "To jest absolutnie niemożliwe, żeby w czerwcu znieść to embargo, bo doprowadzimy do sytuacji, że po żniwach ukraińskich zboże znów by zapełniło silosy, które z taką teraz determinacją opróżniamy". Dopytywany, czy to oznacza, że przepisy obowiązywać będą co najmniej do końca roku, Buda odpowiedział: "W Polsce na pewno". "Utrzymamy zakaz, dokąd Unia Europejska nie zgodzi się na te rozwiązania na poziomie europejskim" - dodał.

Jakich towarów dotyczy zakaz?

  1. zboża, część I;
  2. cukier, część III;
  3. susz paszowy, część IV;
  4. nasiona, część V;
  5. chmiel, część VI;
  6. len i konopie, część VIII;
  7. owoce i warzywa, część IX;
  8. produkty z przetworzonych owoców warzyw, część X;
  9. wina, część XII;
  10. wołowina i cielęcina, część XV;
  11. mleko i przetwory mleczne, część XVI;
  12. wieprzowina, część XVII;
  13. baranina i kozina, część XVIII;
  14. jaja, część XIX;
  15. mięso drobiowe, część XX;
  16. alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, część XXI;
  17. produkty pszczele, część XXII;
  18. pozostałe produkty, część XXIV, z wyłączeniem kodów CN objętych pozycją 0101.