Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Pytanie dotyczy wyniesienia złącza kablowego na zewnątrz budynku mieszkalnego, wielolokalowego, które zostało wykonane w celu dostosowania instalacji do przepisów przeciwpożarowych.

Czy inwestor ma obowiązek przeniesienia na rzecz Zakładu Energetycznego, w drodze nieodpłatnego przekazania nowo wybudowanych urządzeń?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c., urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, nie należą do części składowych nieruchomości, lecz wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że w sytuacji, o której mowa w pytaniu, wybudowane przez inwestora złącze kablowe, poprzez przyłączenie do sieci, weszło w skład przedsiębiorstwa należącego do Zakładu Energetycznego.


Nie oznacza to jednak, że inwestorowi nie przysługuje z tego tytułu rekompensata. Jak bowiem przewiduje art. 49 § 2 k.c., osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 k.c. i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej.


Powyższy przepis dodaje też, że z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca. A zatem, w sytuacji opisanej w pytaniu zarówno inwestor, jak i Zakład Energetyczny mogą żądać przeniesienia w drodze umowy własności wybudowanych urządzeń, natomiast wynagrodzenie z tego tytułu pozostaje do ustalenia pomiędzy stronami.


Inwestor może się zgodzić na przeniesienie własności wybudowanych przez siebie urządzeń nieodpłatnie, ale nie ma takiego obowiązku i może zażądać zapłaty wynagrodzenia.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .