Odpowiedź: z konta spółki cywilnej można opłacać zarówno podatek dochodowy, jak i składki ZUS jej wspólników.
 
Uzasadnienie: zgodnie z przepisami art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – dalej k.c., przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Umowę spółki należy sporządzać na piśmie.
Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Natomiast w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników (art. 863 k.c.).
Spółka cywilna jest osobową spółką prawa cywilnego, która nie ma osobowości prawnej, ale też, co ważne, nie posiada własnego majątku. Właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej. A zatem, w odróżnieniu, do spółek osobowych prawa handlowego, w przypadku spółki cywilnej nie mamy do czynienia z odrębnym podmiotem. Spółka cywilna jest umową zawartą przez odrębne i samodzielne podmioty.
Co do możliwości korzystania z konta spółki przez wspólników, warto zwrócić uwagę na przepisy prawa bankowego. Jak wynika z art. 51a pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, w przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku.
Zasada dotyczy także spółki cywilnej, co potwierdza też orzecznictwo. W jednym z wyroków stwierdzono: "Spółka cywilna jest stosunkiem prawnym, powstałym na tle umowy, mocą której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia umówionego celu gospodarczego, poprzez działanie w oznaczony sposób (...). Przepisy prawa nie przyznają jej ani zdolności prawnej, ani osobowości prawnej (...). Bank nie może w związku z tym prowadzić dla niej rachunku rozliczeniowego. Rachunek taki może natomiast być prowadzony dla wspólników tej spółki [jako rachunek wspólny], oni bowiem są przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów Prawa bankowego (...). Tak też było i w tym przypadku. Rachunek, z którego dokonano wpłaty zaliczki był rachunkiem wspólnym wspólników spółki jako osób fizycznych będących przedsiębiorcami. Wpłata, mimo wskazania na przelewie jako wpłacającego spółki cywilnej, była w związku z tym wpłatą skarżącej, każdy ze współposiadaczy może bowiem swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku (art. 51a pkt 1 Prawa bankowego). Nie było zatem podstaw do uznania, że zapłata zaliczki została dokonana przez osobę trzecią, a nie przez podatnika." (wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2013 r., II FSK 1534/12).
A zatem, zdaniem NSA wspólnicy mogą używać konta wspólnego, tj. prowadzonego w ramach spółki cywilnej, do regulowania przypadających na nich należności publicznoprawnych, tj. zarówno podatku dochodowego, jak i składek ZUS.

Warto dodać, że możliwość odliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacanych z konta prowadzonego w ramach spółki cywilnej potwierdza także fiskus. W jednej z interpretacji czytamy: "(...) ponieważ spółka cywilna nie posiada własnego majątku, odrębnego od majątku wspólników spółki, właścicielami środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym założonym dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej (rachunku założonym "na spółkę") pozostają wspólnicy tej spółki. [Jeżeli więc] zapłata wskazanych we wniosku składek z rachunku bankowego założonego na spółkę w istocie spowodowała skuteczne wygaśnięcie zobowiązania [wspólnika] wobec ZUS z tytułu tych składek, uznać należy, iż składki te zostały zapłacone bezpośrednio przez [wspólnika]. W konsekwencji [wspólnik] upoważniony był do odliczenia tych składek w rocznym zeznaniu podatkowym (...), a także do uwzględnienia zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne przy obliczaniu (...) miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy." (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 września 2012 r., sygn. IBPBI/1/415-720/12/KB).