Duże aglomeracje to kolebka biznesowych usług. To w Krakowie czy Warszawie rodził się outsourcing w Polsce i tu nastąpił dynamiczny rozwój tej branży. Według analizy przedstawionej w Raporcie Rocznym Fundacji Pro Progressio wyróżnić można nowy trend dotyczący lokowania biznesu - jak czytamy w raporcie widocznym zainteresowaniem inwestorów, zarówno polskich jak zagranicznych, cieszą się obecnie miasta regionalne. W związku z tym samorządowcy są coraz bardziej świadomi potencjału swoich regionów, ale również oczekiwań inwestorów.
 
W raporcie wyróżniono 10 miast, które wykazują duży potencjał inwestycyjny dla nowoczesnego biznesu. Wśród nich dominują lokalizacje regionalne:
 
 
Poznań
W Poznaniu znajduje się ponad 25 uczelni wyższych, gdzie studiuje ponad 120 000 osób. Jest to ważny ośrodek naukowo – badawczy. W mieście inwestują wielkie podmioty świadczące usługi IT, w region Poznania mocno inwestują branże motoryzacyjna, farmaceutyczna i produkcyjna. W Poznaniu i okolicach miasta ulokowały się takie giganty jak Volkswagen, Bridgestone, GSK, MAN, Franklin Templeton i wielu innych.  W tym roku miasto już po raz trzeci zostało wyróżnione nagrodą Outsourcing Stars.
Szczecin
Miasto to ośrodek innowacyjnych technologii, nauki i przedsiębiorczości. Region bogaty jest w świetnie wykfalifikowaną kadrę, która sprawiła, że Szczecin stał się popularną lokalizacją usług BPO, SSC i ICT. Warto podkreślić również rozwój rynku powierzchni biurowej, który liczy obecnie około 120 000 m2 i nadal dynamicznie rośnie.
Pomorze
To region w szczególności atrakcyjny dla rynku szwedzkiego i japońskiego. Mieszczą się tutaj tacy liderzy jak Goyello, Metsa Group czy Thomson Reuters. W samym tylko 2016 roku powstało tu łącznie 11 inwestycji zagranicznych (9 nowych i 2 reinwestycje). W najbliższym czasie Intel planuje budowę centrum HR w Gdańsku.
Kielce
Stolica województwa świętokrzyskiego to siedziba dla ponad 28 tysięcy firm, zarówno tych wielkich, jak i mniejszych.  Jest również ważnym ośrodkiem akademickim, który przyciąga uwagę studentów atrakcyjną ofertą edukacyjną. Miasto skupia się na budowaniu swojego wizerunku, jako przyjaznego dla start–upów i młodych przedsiębiorców. Kielce stawiają na rozwój infrastruktury i komunikacji.
Łódź
20 funkcjonujących tu uczelni tworzy wykfalifikowaną kadrę pracowników w różnorodnych, pożądanych dziedzinach. Łódź oferuje konkurencyjne koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu do wielkich miast. Z racji dobrej lokalizacji i otoczenia siecią dróg i autostrad stała się atrakcyjna dla branży logistyki i transportu.
Rzeszów
Stolica województwa podkarpackiego to silny ośrodek przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, farmaceutycznego, finansowego i usługowego. W Rzeszowie mieście się ponad 23 000 przedsiębiorstw. Miasto otrzymało od Europejskiego Zgromadzenia Biznesu międzynarodowy certyfikat „ Najlepsze Miejsce dla Biznesu”.
Bydgoszcz
Bydgoszcz to miasto, które zdobyło pierwsze miejsce w raporcie „Doing Business in Poland 2015” przygotowanym przez Bank Światowy. Tutaj mieszczą się oddziały takich firm jak: Nokia, SDL Poland, Mobica Limited, PZU i Centrum Operacyjnego Banku Pocztowego. Miasto jest największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim.
Opole
Capgemini, PWC, Asseco, Atos to tylko nieliczne z firm, które swoje ośrodki ulokowało w tym regionie. Studenci i absolwenci informatyki Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego to atrakcyjna kadra dla inwestorów z branży IT.  Wśród 123 tysięcy mieszkańców Opola aż 26 tysięcy to właśnie studenci. Ze względu na 10% mniejszość niemiecką, w regionie chętnie lokują się firmy zza zachodniej granicy.
Częstochowa
W 2016 roku, Częstochowa znalazła się w raporcie PAlilZ, jako wschodząca gwiazda BPO. Według Young & Rubicam to czwarte na świecie polskie miasto pod względem siły marki. Lokalizacja przy najistotniejszych trasach komunikacyjnych Europy, przyjazna administracja, prężna współpraca na linii biznes - nauka – samorząd, to tylko nieliczne z atutów tego regionu.
Lublin
Lublin to największe i najprężniej rozwijające się miasto w Polsce Wschodniej. Od trzech lat atrakcyjność inwestycyjna Lublina wśród firm z sektora BSS rośnie wyjątkowo szybko, a wszystko dzięki silnemu zapleczu akademickiemu, wykfalifikowanej kadrze, bogatej ofercie powierzchni biurowej oraz relatywnie taniej ofercie prowadzenia działalności operacyjnej. Lublin w szczególności cieszy się zainteresowaniem branży bankowej, inwestycyjnej, ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Swoje centra operacyjne ulokowały takie firmy jak: PKO BP, Generali, Warta i Orange.
 
Więcej o raporcie na stronie: 
 

 www.proprogressio.pl/pl/fundacja/badania-i-raporty.html