Wprowadzenie
Roboty budowlane, przez które w myśl art. 3 pkt 6 i 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 156 z późn. zm.) - dalej pr. bud., należy rozumieć budowę, czyli wykonywanie w określonym miejscu obiektu budowlanego, jak też odbudowę, rozbudowę i nadbudowę tego obiektu oraz prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, można rozpocząć, zgodnie z art. 28 ust. 1 pr. bud., jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem określonych w ustawie odstępstw.
Okoliczności stanowiące podstawę wznowienia budowy
Zgodnie z art. 37 ust. 2 pr. bud., rozpoczęcie albo wznowienie budowy w przypadku:
1) wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę, na podstawie art. 37 ust. 1 pr. bud.,
2) uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, na podstawie art. 36a ust. 1 pr. bud.,
3) stwierdzenia nieważności bądź uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę,
może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, przewidzianej w art. 28 pr. bud. albo decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 3 pr. bud.
Wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę
Jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata, decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa na podstawie art. 37 ust. 1 pr. bud. @page_break@
Należy mieć jednak na uwadze, iż fakt rozpoczęcia robót budowlanych, mających na celu realizację choćby tylko jednego obiektu spośród wymienionych w pozwoleniu na budowę, przed upływem 3 lat od jego wydania, ma ten skutek, że pozwolenie to nie traci ważności w odniesieniu do pozostałych obiektów, choćby ich budowa została rozpoczęta po upływie 3 lat.
Uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę
Jeżeli nastąpiło istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę właściwy organ, na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud., nakłada w drodze decyzji obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz – w razie potrzeby – wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem.
Jednocześnie, w wyżej opisanym przypadku, właściwy organ uchyla decyzję o pozwoleniu na budowę, zgodnie z art. 36a ust. 2 pr. bud.
Ponadto, uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę może nastąpić na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - dalej k.p.a., ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona przez organy, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
(...)
Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany>>