Resort środowiska wskazuje, że porozumienie paryskie to pierwszy akt prawa międzynarodowego, który faktycznie ma szansę doprowadzić do działań, które zahamują narastanie koncentracji CO2 w atmosferze.

- Głównym celem tej umowy jest zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Mamy dwie drogi do tego celu: po pierwsze redukcja emisji, a po drugie: wchłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy - podkreśla minister Szyszko.

Powyższe działania mają poprawić jakość wody i powietrza, chronić różnorodność gatunków i zatrzymać procesy pustynnienia, zatrzymać degradację gleby i zwiększyć tym samym jej produktywność, tak aby móc skutecznie walczyć z głodem i procesami migracyjnymi.

Ministerstwo Środowiska zauważa, że porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, a także przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2. Ponadto porozumienie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu. 

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł