Wykonane bez pozwolenia wodnoprawnego urządzenie wodne (w tym przypadku staw) może uzyskać decyzję legalizacyjną, jednakże musi spełniać szereg warunków.

Staw jako samowola budowlana

Istnienie stawu nie może naruszać przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) - dalej u.p.z.p., co oznacza, że musi być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, bądź musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, stosownie do przepisu art. 59 u.p.z.p. W następnej kolejności, po opracowaniu operatu wodnoprawnego zawierającego inwentaryzację wykonanego stawu, zainteresowany powinien złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o legalizację urządzenia wodnego, odpowiadający wnioskowi o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne; tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.- dalej pr. wod.).
Z pytania nie wynika, w jakim celu został wykonany przedmiotowy staw, z jakich źródeł będzie zaopatrywany w wodę i czy jego pozostawienie nie będzie naruszać wymagania ochrony środowiska, a wyjaśnienie tych zagadnień może mieć wpływ na wydanie decyzji o legalizacji wykonanego stawu.
Organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego po stwierdzeniu, że pozostawienie wykonanego stawu nie narusza przepisów u.p.z.p. oraz pr. wod., stosownie do przepisu art. 64a ust. 2 pr. wod., może wydać decyzję o legalizacji urządzenia wodnego, ustalając jednocześnie, w drodze postanowienia, wysokość opłaty legalizacyjnej.
Z punktu widzenia ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud., wykonanie ziemnych stawów hodowlanych nie zostało zwolnione z uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 2 pkt 9 lit. a pr. bud.) co oznacza, że jeśli wykonany staw ma służyć do chowu i hodowli ryb, to został wykonany również bez wymaganego pozwolenia na budowę. Uzyskanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, następuje stosownie do przepisów art. 48 i 49 pr. bud., na podstawie których właściwy organ ustala ponadto, w drodze postanowienia, wysokość opłaty legalizacyjnej.

Lucyna Osuch-Chacińska