Dział robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków charakteryzuje się nieco lepszą sytuacją w porównaniu z poprzednim Raportem ISR. Nieco lepiej jest też w dziale budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej. W przypadku działu związanego ze wznoszeniem budynków sytuacja w ciągu całego 2014 roku może być wciąż poważna - prognozy wskazują bowiem na spadek aktywności, a także możliwość recesji w porównaniu z poprzednią edycją badań ISR.

Pewne wyhamowanie negatywnych tendencji widać również w opublikowanych przez GUS danych dotyczących klimatu koniunktury w budownictwie, który oceniany jest mniej pesymistycznie niż w poprzednim miesiącu, a także w marcu ubiegłego roku. Mimo, że poprawę koniunktury sygnalizuje tylko 14% przedsiębiorstw, a pogorszenie 26% przedsiębiorstw to przed miesiącem było to odpowiednio 12% i 30%. Nie można jednak mówić o poprawie. Analizy przygotowane przez zespół ISR, kierowany przez prof. Jerzego Hausnera, potwierdzają, że zagrożenie upadłością w budownictwie wciąż jest wysokie. Na liście działów o najwyższym stopniu zagrożenia upadłością, w prognozach dla pierwszego półroczna 2014 roku, znajdują się wszystkie działy budownictwa, choć z różnym natężeniem.

Eksperci ISR, oceniając sytuację przedsiębiorstw, wyróżniają trzy przedziały stopnia zagrożenia upadłością: poziom niski (akceptowalny) określony miarą liczbową >160, poziom ostrzegawczy określony miarą liczbową 200 oraz poziom wysoki zagrożenia, dla przedsiębiorstw, w których stopień zagrożenia upadłością jest większy niż 200. We wszystkich działach PKD związanych z budownictwem stopień zagrożenia upadłością oceniany jest na najwyższym poziomie zagrożenia.

Jaki stopień zagrożenia upadłością prognozowany jest w I półroczu 2014 r.?
Roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków to dział obejmujący m.in. budownictwo mieszkaniowe, a także obiektów handlowych i biur. Charakteryzuje go ogólna tendencja do pogarszania się sytuacji, a zagrożone upadłością są zwłaszcza firmy małe i średnie. Raport ISR prognozuje w I półroczu 2014 r. stopień zagrożenia dla tego działu na wysokim poziomie wynoszącym 356.@page_break@

Roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej to dział w ramach którego wykonywane są m.in. prace w budownictwie drogowym i kolejowym. Prognozowany stopień zagrożenia upadłością dla I półrocza 2014 r. w tym dziale wynosi aż 566. Jednocześnie zagrożenie upadłością w tym dziale dotyczy wszystkich kategorii wielkości przedsiębiorstw.

Prognozy dotyczące I półrocza 2014 r. w przypadku działu: Roboty budowlane specjalistyczne, wskazują na niewielki, ale dalszy wzrost stopnia zagrożenia do poziomu 298. Wzrost zagrożenia dotyczy wszystkich klas wielkości przedsiębiorstw w tym dziale.

Prognozowany przez ekspertów ISR stopień zagrożenia nie musi się przełożyć na faktyczną liczbę rozpoczętych procesów upadłości sądowej, choć dotąd wielkości te były ze sobą bardzo wysoko skorelowane. Na pewno stanowi jednak dobry wskaźnik sytuacji firm w danym dziale i może służyć jako istotny i wiarygodny sygnał ostrzegawczy. Taki jest też cel realizacji komponentu badawczego projektu Instrument Szybkiego Reagowania, który prowadzony jest zgodnie z koncepcją Instrumentu Wczesnego Ostrzegania. Autorzy raportu ISR analizują dane rynkowe i tworzą prognozy na kolejne miesiące po to, aby odpowiednio wcześnie przedsiębiorstwa mogły rozpocząć działania nakierowane na złagodzenie ewentualnych negatywnych skutków pogorszenia się koniunktury

Co nie pomaga sytuacji w budownictwie?

- Stagnacja w budownictwie jest spowodowana również zaszłościami w postaci silnego rozwoju sprzed kilku lat. To wskazuje raczej na powolny charakter wychodzenia branży budowlano-mieszkaniowej z recesji – wskazuje prof. Mateusz Pipień odpowiadający za prognozy makroekonomiczne Raportu ISR - Przyczyną problemów jest także przeinwestowanie firm z branży oraz mniejszy popyt na usługi budowlane. Branża budowlana ma problemy z płynnością finansową, tworzą się zatory płatnicze, co dodatkowo budzi niechęć wśród inwestorów - dodaje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, członek panelu interpretacyjnego poprzedzającego publikację Raportów ISR.

Informacje na temat projektu ISR oraz raporty z badań dostępne są nieodpłatnie na stronie internetowej www.isr.parp.gov.pl