Grabowski zastąpi na stanowisku szefa resortu środowiska Marcina Korolca.

"Przez ostatnie pięć lat odpowiadałem za podatki w Ministerstwie Finansów, m.in. za podatek od miedzi, czy też propozycję opodatkowania węglowodorów" - powiedział w środę Grabowski podczas konferencji prasowej, na której premier Donald Tusk zarekomendował nowych ministrów.

 

Przyszły szef resortu środowiska przyznał, że bogactwo naturalne Polski może być "jeszcze mocniejszym bodźcem rozwoju kraju".

Priorytetem dla niego jest - jak sam mówił - przyspieszenie wydobycia gazu niekonwencjonalnego, gazu z łupków.

Premier Donald Tusk powiedział, że będzie rekomendował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu podpisanie nominacji Grabowskiego. Tłumaczył, że jest to związane z potrzebą radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące m.in. gazu łupkowego. "Ale mam także inne oczekiwania wobec pana ministra" - powiedział Tusk.

Tusk poinformował, że zajmujący się szczytem klimatycznym minister Marcin Korolec pozostanie szefem szczytu. "Pozostanie w rządzie i będzie pełnomocnikiem rządu do tych klimatycznych negocjacji" - dodał szef rządu.

Maciej Grabowski jest doktorem ekonomii i absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, którą ukończył z tytułem inżyniera nawigatora. W latach 80. pracował w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer pokładowy.

Przez 18 lat rozwijał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie od roku 1991 pełnił funkcję wiceprezesa. Zajmował się badaniami nad systemami podatkowymi, transformacją systemów społeczno-gospodarczych, rynkami pracy.

W latach 1994-2000 prowadził wykłady na Uniwersytecie Gdańskim. Rozwijał Polskie Forum Strategii Lizbońskiej oraz Polskie Forum Obywatelskie. Brał udział w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015.

Od marca 2008 roku Grabowski był w Zespole Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. W listopadzie 2008 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2011-2012 był członkiem Komisji Nadzoru Finansowego, a od lutego 2013 Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.