Odpowiedź: koszty poniesione na zakup książek należy ująć w księgach rachunkowych i zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo.
Uzasadnienie: z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., kosztem podatkowym są wszelkiego rodzaju wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są koszty wymienione w tej ustawie w katalogu wydatków, które w żadnym przypadku nie mogą stanowić kosztów. W tym katalogu nie ma literatury. A zatem jej zakup, o ile został tylko poniesiony w celu uzyskania przychodów, może stanowić koszt podatkowy. Obowiązek wykazania związku tych wydatków z przychodami ciąży na podatniku.
Wydatki na publikacje książkowe dotyczące zasad prowadzenia działalności, dotyczące branży czy też dziedziny, w której prowadzona jest działalność niewątpliwie wykazują związek z przychodami.
Jak się wydaje również książki z dziedziny psychologii pozwalające na poznanie mechanizmów kierujących ludzkimi wyborami, zwłaszcza w przypadku podmiotu prowadzącego działalność handlową wykazują związek z przychodami.
Zaliczając wydatek na konkretną książkę do kosztów podatkowych podatnik winien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje wyraźna zależność między treściami zawartymi w publikacjach i przedmiotem działalności firmy podatnika. Jeżeli taka zależność istnieje, to zakup książki będzie koszem podatkowym.
Zakup książki to pośredni (tj. taki, który nie da się przypisać konkretnym przychodom) koszt uzyskania przychodu.
Koszty pośrednie uzyskania przychodów są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f.).
Stosownie do art. 22 ust. 5d u.p.d.o.f., za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Nie dotyczy to rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Brzmienie przepisów regulujących moment rozpoznawania kosztów pośrednich przez podatników prowadzących księgi rachunkowe budzi wątpliwości interpretacyjne dotyczące zwrotu "dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano)".
Sądy administracyjne, które interpretowały przepisy regulujące moment potrącenia kosztów pośrednich, zajmują sprzeczne stanowiska. Jedne uważają, że za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień wpisania wydatku do ksiąg rachunkowych (na jakimkolwiek koncie), np. na podstawie faktury. Natomiast inne twierdzą, że koszty pośrednie można rozpoznać dopiero w momencie ich ujęcia w księgach w takim charakterze
Z kolei organy podatkowe twierdzą jednomyślnie, że ujęcie w księgach rachunkowych (zaksięgowanie) kosztu na określony dzień, według zasad rachunkowych, decyduje o dacie i sposobie rozliczenia podatkowych kosztów pośrednich.
W mojej ocenie koszty pośrednie winny być ujmowane w kosztach według zasad obowiązujących w przepisach o rachunkowości.
Zgodnie zaś z tymi przepisami koszty pośrednie potrąca się jednorazowo albo przypisuje do okresów, których koszty te dotyczą. W przypadku kosztów poniesionych na zakup książek nie można określić, jakiego konkretnie okresu koszty te dotyczą. Powyższe dowodzi, że nie ma przesłanek do ich rozliczania w czasie. Takie koszty należy ująć w księgach rachunkowych i zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo.