Ogrodzenie zakończone jest ostrymi końcówkami.

Odpowiedź

Wydanie decyzji o nakazie rozbiórki przedmiotowego ogrodzenia należy uznać za ostateczność.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ogrodzeń. W myśl jednak art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud., budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.

Mając na względzie powyższe przepisy inwestor dokonał zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia od strony drogi publicznej o wysokości 1,5 m. Jak jednak wynika z treści pytania inwestor wykonał ogrodzenie o wysokości 1,7 m, a więc wyższe o 0,2 m niż wskazane w zgłoszeniu.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zatem regulacja przewidziana w art. 50 i 51 pr. bud. dotycząca postępowania naprawczego, które jak się przyjmuje obejmuje również między innymi sytuację wykonania robót budowlanych w sposób odbiegający od dokonanego zgłoszenia. W toku takiego postępowania właściwy organ nadzoru budowlanego może w drodze decyzji nakazać zaniechania dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego albo może nałożyć obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. Podkreślić jednak należy, że decyzja o nakazie rozbiórki zarówno w postępowaniu legalizacyjnym, jak i naprawczym jest ostatecznością (jak najczęściej, w postępowaniu naprawczym organy nadzoru budowlanego powinny nakładać na inwestorów obowiązek doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem).
W tym miejscu należy odnieść się również do wskazanego w pytaniu zakończenia ogrodzenia ostrymi końcówkami. Zgodnie bowiem z § 41 ust. 2rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t., umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione (przepis ten nie dotyczy tylko ogrodzeń wewnętrznych w zakładach karnych i aresztach śledczych – § 41 ust. 3 r.w.t.). W przedmiotowej sprawie zasadne jest zatem prowadzenie postępowania naprawczego również ze względu na stworzenie przez ogrodzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (art. 50 ust. 1 pkt 2 pr. bud.).