Odpowiedź: w związku z wycofaniem przedmiotowej nieruchomości ze spółki cywilnej do majątku jednego ze wspólników nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r. inaczej będzie się miała rzecz w przypadku przeniesienia własności tej nieruchomości w zamian za zaległy zysk niewypłacony wspólnikowi w latach poprzednich.

Uzasadnienie: zasady funkcjonowania spółek cywilnych określają przepisy art. 860 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny – dalej k.c. W świetle tych przepisów rzeczy wnoszone do spółek cywilnych jako wkłady, jak również rzeczy nabywane przez spółki cywilne stanowią współwłasność wspólników tych spółek. Co istotne, jest to współwłasność łączna, a nie współwłasność udziałowa (zgodnie bowiem z art. 863 § 1 k.c., wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku).
Nie ma jednak przeszkód, aby składnik majątku spółki cywilnej został "wyprowadzony" ze spółki. Jak czytamy w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2007 r. (V CSK 132/07), "w przypadku zawiązania spółki prawa cywilnego funkcjonują równolegle obok siebie odrębne masy majątkowe należące do poszczególnych wspólników oraz spółki (wspólność łączna wspólników), przy czym ustawa nie wyklucza przesunięć majątkowych pomiędzy tymi masami. Zakazu takich przesunięć nie można też wyprowadzić z istoty spółki cywilnej, czy też szerzej z istoty stosunku zobowiązaniowego".
Konsekwencją wycofania przedmiotowej nieruchomości ze spółki cywilnej będzie przekształcenie współwłasności łącznej na współwłasność udziałową. W przypadku tego rodzaju współwłasności istnieje już możliwość zniesienia współwłasności. Obie te czynności (przeniesienie działki z majątku spółki cywilnej do majątków odrębnych wspólników oraz zniesienie współwłasności) winny być dokonane w formie aktu notarialnego, przy czym nie ma przeszkód, aby był to jeden akt notarialny.
W przypadku takim wycofanie nieruchomości do majątku odrębnego jednego ze wspólników nie spowoduje powstania (ani u tego wspólnika, ani u pozostałych wspólników spółki cywilnej) przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód taki (u wspólnika, do którego majątku przeniesiona zostanie własność przedmiotowej nieruchomości) będzie mógł powstać dopiero na skutek odpłatnego zbycia (w szczególności sprzedaży) przedmiotowej nieruchomości (ze względu na brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a u.p.d.o.f.).
Opodatkowaniu podlegać będzie natomiast w takim przypadku zniesienie współwłasności nieruchomości. Czynność ta – zależnie od tego czy zniesienie współwłasności nastąpi odpłatnie czy nieodpłatnie – podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (według stawki 2% - zob. art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) albo podatkiem od spadków i darowizn.
Od wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej odróżnić przy tym należy przeniesienie własności tej nieruchomości w zamian za należny wspólnikowi zaległy zysk niewypłacony wspólnikowi w latach poprzednich. W takim przypadku w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r. z tytułu przeniesienia własności przedmiotowej u wspólników spółki cywilnej (w tym u wspólnika, na którego rzecz własność zostanie przeniesiona) powstanie przychód w wysokości w wysokości kwoty zaległego zysku (jeżeli wartość nieruchomości jest niższa od tej kwoty) lub w wysokości wartości nieruchomości (jeżeli wartość nieruchomości będzie wyższa od kwoty zaległego zysku). Wynika to z dodawanych z dniem 1 stycznia 2015 r. przepisów art. 14 ust. 2e i 2f u.p.d.o.f.