Tegoroczna edycja tej inicjatywy, poza symbolicznym gaszeniem świateł, będącym częścią globalnej akcji, odbędzie się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”. Ma ona zwrócenie uwagi na kwestie dotyczące populacji wilka w Polsce.

Aktywiści zwracają uwagę, że mimo iż zgodnie z prawem wilk jest u nas ściśle chroniony to pojawiają się przypadki odstrzału tych zwierząt. „W tym roku znamy już dwa takie przypadki, m.in. jeden w Wigierskim Parku Narodowym. Część myśliwych traktuje go jako konkurencję, ponieważ wilki polują na duże zwierzęta i dokonują ich selekcji. Las nie potrzebuje ingerencji kiedy są w nim wilki” – zaznaczył rzecznik prasowy WWF Paweł Średziński..

Godzina dla Ziemi to największa na świecie akcja społeczna zapoczątkowana przez organizację ekologiczną WWF. Jej celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody. Tego dnia miliony ludzi na całym świecie gaszą światła na jedną godzinę, łącząc się tym samym w symbolicznym geście dla naszej Planety.

Pierwszy raz „Godzina dla Ziemi” WWF odbyła się w 2007 roku w Sydney. Światło zgasło wówczas w ponad 2 milionach domów w tym mieście. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 7000 miast i miejscowości ze 172 państw. W samej Polsce światła budynków w symbolicznym geście wyłączyło prawie 70 miast i miejscowości.
(PAP Nauka w Polsce/MŚ/dl)