Inspektor nadzoru budowlanego nakazał właścicielowi działki, rozbiórkę samowolnie wybudowanej przez niego altany.

Właściciel nieruchomości nie wykonał nałożonego na niego obowiązku. W związku z tym organ zdecydował o nałożeniu na niego grzywny.

Mężczyzna wniósł o umorzenie grzywny, tłumacząc, że rozebrał altanę.

Organ odmówił umorzenia grzywny.

Kontrola i oględziny nieruchomości potwierdziły jedynie zlikwidowanie drewnianej drewutni przy altanie i zdemontowanie schodów wejściowych z przedmiotowej altany - przez co zmniejszyły się jej rozmiary. Pozostała cześć dotychczasowej altany pozostała w stanie niezmienionym.

Właściciel działki wniósł skargę do sądu administracyjnego.

WSA rozpatrując sprawę, wyjaśnił, iż rozbiórką będzie całkowite usuniecie wybudowanej niezgodnie z przepisami prawa we wskazanym miejscu altany.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W sprawie obiekt nie został rozebrany w całości. Nie można się zgodzić z właścicielem działki, zakwestionował te ustalenia tłumacząc, iż obecnie jest to barakowóz.

Sąd podkreślił , iż w żadnym razie nie można przyjąć, że za rozbiórkę można uznać przekształcenie obiektu w inny obiekt. Dochodzi wówczas wprawdzie do zmiany pierwotnych cech użytkowych obiektu, lecz zmiana taka nie ma cech restytucyjnych, przywracających porządek prawny do poprzedniego stanu rzeczy.

W istocie jest kolejnym aktem samowoli budowlanej polegającej na przekształceniu materialnych skutków samowoli budowlanej w inny, dogodny dla sprawcy samowoli sposób – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 24 marca 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 547/15, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów