Tak orzekł WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 27 sierpnia 2015 r., sygn. akt: II SA/Bk 372/15.

Gmina B. złożyła w Starostwie w B. zgłoszenie o zamiarze budowy przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności 5,0 m3/dobę. Organ nie wniósł sprzeciwu. Jednak niecały rok po powstaniu oczyszczalni, PINB przeprowadził czynności kontrolne. Stwierdził, że oczyszczalnia ścieków została wybudowana zgodnie z dokonanym zgłoszeniem w zakresie lokalizacji, jednak z odstępstwem od przepisów rwt. Oczyszczalnia powinna bowiem znajdować się w odległości 30 m od studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi usytuowanej na sąsiedniej działce należącej do EK. W 2003 r. względem studni prowadzono postępowanie na podstawie art. 66 ust. 1 pr.bud. Na tej podstawie rozpatrując sprawę oczyszczalni organ przyjął, że studnia powstała legalnie. Uznał więc, że choć formalnie dokonano skutecznego zgłoszenia z uwagi na brak sprzeciwu organu właściwego to należy uznać je za wadliwie przyjęte i jednoznacznie stojące w sprzeczności z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi. PINB nakazał rozbiórkę oczyszczalni.

Gmina wniosła odwołanie od decyzji, ale WINB utrzymał ją w mocy. Gmina skierowała sprawę do Sądu.

WSA w Białymstoku stwierdził, że skarga zasługiwała na uwzględnienie. Skrytykował przyjęte przez organ założenie, że skoro w postępowaniu z 2003 r. zastosowano względem studni art. 66 ust. 1 pr. bud., to powstała ona legalnie. Było to istotną kwestią, ponieważ studnia stanowiła punkt odniesienia do ustalenia prawidłowości usytuowania oczyszczalni.

Sąd zauważył, że przepis art. 66 ust. 1 ustawy został umieszczony w rozdziale 6 zatytułowanym "Utrzymanie obiektów budowlanych", a wykonywane na analizowanej podstawie prawnej roboty budowlane mają jedynie charakter naprawczy. Przeprowadzone w 2003 r. postępowanie w trybie art. 66 ustawy w stosunku do studni, wbrew temu co wywodzą organy nadzoru budowlanego, nie mogło stanowić podstawy do przyjęcia, że powstała ona leganie.

Mając powyższe na uwadze, Sąd uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Orzeczenie jest prawomocne.
Sygnatura akt: II SA/Bk 372/15

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl, stan z dnia 25 lutego 2016 r.