Wójt gminy nałożył na właściciela budynku obowiązek jego rozbiórki.

Właściciel wystąpił z wnioskiem wszczęcia postępowania w przedmiocie legalizacji budynku. Tłumaczył, iż w jego budynku od momentu wydania decyzji doszło do istotnych zmian oraz zmienił się stan prawny, co nie zostało zweryfikowane.

Organ odmówił wszczęcia postępowania. Wyjaśnił, iż decyzja o rozbiórce budynku stała się ostateczna. Zatem postępowanie administracyjne w sprawie zostało prawomocnie zakończone i nie może zostać ponownie wszczęte.

Mężczyzna odwołał się do sądu administracyjnego.

WSA uznał skargę za niezasadną.

Sąd zwrócił uwagę, iż inwestor nie miał prawa wykańczać budynku, który był uznany za samowolę budowlaną.

Uznanie, że skoro budynek został wykończony, to nie ma zastosowania wcześniej orzeczony nakaz rozbiórki tego samego budynku ale w stanie surowym otwartym, stanowiłoby niebezpieczny precedens, który dawałby możliwość ciągłego uchylania się od skutków takich decyzji.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Wystarczyłoby bowiem prowadzić dalsze roboty budowlane na tym samym nielegalnym obiekcie, a następnie podważać nakaz rozbiórki.

Nie można powoływać się na zmieniony stan faktyczny i fakt, że wcześniej wydana decyzja nie obejmuje substancji powstałej później, a zatem nie może być wykonywana. Decyzja może być wykonywana i będzie obejmowała tą substancję budowlaną, o której w decyzji jest mowa, substancja ta nadal bowiem istnieje.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 20 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 304/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów