Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Po 798/14.

Prokurator Prokuratury Rejonowej wniósł skargę na uchwałę Rady Gminy w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu, dla dróg gminnych, których zarządcą jest gmina. Zarzucił przekroczenie przez Radę Gminy upoważnienia ustawowego, którego zakres określają przepisy ustawy o drogach publicznych. Sporne zapisy uchwały przewidywały, że zajęcie pasa drogowego trwające krócej niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień oraz że za niepełny rok kalendarzowy wysokość stawek opłat obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy umieszczenia urządzenia w pasie drogowym. Prokurator wskazał, iż akty prawa miejscowego nie mogą regulować materii należącej do przepisów wyższego rzędu (ustawy) i nie mogą być z nimi sprzeczne, a w akcie wykonawczym nie można powtarzać przepisów ustawy upoważniającej oraz przepisów innych aktów normatywnych. Argumentował również, że w zaskarżonym zakresie uchwała została podjęta przez Radę bez podstawy prawnej, z przekroczeniem upoważnienia udzielonego przez ustawę w zakresie tworzenia aktu prawa miejscowego. Dodatkowo powtarzanie zapisów ustawowych czy ich modyfikacja jest istotnym naruszeniem prawa i skutkować musi stwierdzeniem nieważności takich zapisów.

Rada Gminy nie zgodziła się z wnioskiem prokuratora w zakresie o stwierdzenie nieważności. Zdaniem organu naruszenie prawa miało charakter nieistotny i tym samym nie było podstaw do stwierdzania nieważności fragmentów uchwały.

WSA stwierdził, iż skarga wniesiona przez prokuratora ma uzasadnione podstawy. Podkreślił, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Sankcją za naruszenie przez akt prawa miejscowego "Zasad techniki prawodawczej" jest nieważność tej części aktu prawa miejscowego, w której przekroczone zostało upoważnienie ustawowe. Zdaniem Sądu w rozpatrywanej sprawie doszło do istotnego naruszenia prawa. W uchwale Rada Gminy mogła określić jedynie wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego, nie była jednak upoważniona do wskazania sposobu ich obliczania.

Z tego względu Sąd stwierdził, że uchwała Rady Gminy w zaskarżonej części została wydana z istotnym naruszeniem przepisów prawa i orzekł o jej nieważności.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

 

(orzeczenia.nsa.gov.pl)