Wiceminister Gajda podkreślił, że porozumienie z Paryża jest krokiem milowym do współpracy wszystkich państw zaangażowanych w ograniczenia zmian klimatu.
„Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiska naturalnego – to są trzy filary zrównoważonego rozwoju dla ludzkości” – powiedział. Zwrócił również uwagę, że Polska od wielu lat jest liderem ochrony klimatu.
Wiceminister Gajda zaznaczył także, że zmiany klimatu mają ogromny wpływ na zasoby wodne. „Zintegrowany system zarządzania gospodarką wodną jest bardzo ważny dla adaptacji do zmian klimatu. Zasoby wodne i zmiany klimatu są wzajemnie połączone” – powiedział.
Podkreślił również, że należy pamiętać o używaniu retencji wód w miastach budując małe zbiorniki wodne, wyspy zieleni miejskiej, parki i inteligentne zielone domy.
„Takie małe przedsięwzięcia inżynieryjne, ale duże w skali ilościowej, powinny mieć wpływ nie tylko na poprawę zasobów wodnych, ale także na ochronę przed zmianami klimatu” – zaznaczył wiceminister.
Wiceminister Gajda zaapelował do wszystkich państw o wzmocnienie aktywności w zintegrowanym zarządzaniu gospodarką wodną.
„Tylko poprzez łączenie działań możemy wdrożyć cele zrównoważonego rozwoju, wyeliminować ubóstwo, głód i migracje ludności wywołane zmianami klimatu” – dodał.
Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 1 grudnia 2016 r.