Warszawski budynek przy Grójeckiej 43 zabytkiem

Do rejestru zabytków wpisany został Dom Spółdzielni Mieszkaniowej Profesorów Wolnej Wszechnicy Polskiej wraz z terenem posesji usytuowany w Warszawie przy ul. Grójeckiej 43. Obiekt został wzniesiony w latach 1925-28, według projektu architektów Kazimierza Saskiego i Marcina Weinfelda.

Budynek posiada wartości historyczne, naukowe oraz artystyczne. Jest przykładem obiektów wznoszonych w okresie międzywojennym według najnowszych standardów, odchodzących od zasad kształtujących XIX-wieczną kamienicę czynszową. Nie posiada własnego podwórka ciasno okolonego oficynami, ale stanowi element obrzeżnej zabudowy kwartału z przestronnym podwórzem pokrytym zielenią, co zapewnia mieszkańcom dostęp do świeżego powietrza. Dzięki temu pomieszczenia są też lepiej oświetlone dziennym światłem.

O wartościach artystycznych świadczy skromna, art decowska stylistyka. Szczególnie cenne jest, zachowane w praktycznie niezmienionym stanie mieszkanie, zlokalizowane w północnej klatce schodowej, przybliżające wystrój i wyposażenie wnętrza stosowanego w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym mieszkaniu, podczas okupacji niemieckiej, znajdowała się skrytka na broń batalionu „Zośka”.

Opracowanie: Wanda Pszczółkowska

Źródło: www.mwkz.pl, stan z dnia 11 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 11 sierpnia 2014 r.