Zarząd GCF musi dokonać wyboru jeszcze w tym roku, tak aby mógł przedstawić do zatwierdzenia wybraną siedzibę podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Doha, na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Przedstawicielem Polski w zarządzie GCF jest Beata Jaczewska, wiceminister środowiska.
Wśród najważniejszych atutów Warszawy jej przedstawiciele z wiceprezydentem Michałem Olszewskim wskazywali w Genewie m.in.: dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa i standard życia przy niskich kosztach utrzymania, rozwiniętą infrastrukturę, w tym dwa lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe oraz dostępność wykształconych kadr. Warszawa od lat angażuje się także w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz ochrony klimatu. Stolica nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne stawiane miastom-kandydatom, ale oferuje dużo więcej – stabilny system gospodarczy i bankowy, reprezentacyjną lokalizację oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF. Pozostali kandydaci przygotowali również atrakcyjne oferty, tak więc konkurencja jest bardzo mocna, a ocena i wskazanie przez Zarząd GCF jednej, która zostanie uznana za najbardziej odpowiadającą potrzebom GCF, będzie trudnym zadaniem.
Podczas pierwszego spotkania zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego ustalono między innymi kryteria i metodologię wyboru miasta-siedziby.

Zielony Fundusz Klimatyczny powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnej realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się, jak również adaptacja do już zachodzących zmian klimatu. Przewiduje się, że do 2020 roku wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie co najmniej 100 mld dolarów.

Źródło: www.mos.gov.pl