W Sejmie o senackich poprawkach do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Na 12 czerwca zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w celu rozpatrzenia senackiej uchwały w sprawie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Ustawa ma na celu uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi, tak aby do końca 2014 r. Polska mogła osiągnąć wymagane unijnymi przepisami poziomy odzysku i recyklingu tych odpadów (dyrektywa 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych). Ustawa określa nowe zadania marszałków województw, którzy będą prowadzić – udostępniane w urzędach marszałkowskich i w Internecie – rejestry przedsiębiorców: wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, prowadzących recykling lub inną formę odzysku opakowań, eksportujących odpady opakowaniowe i dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy tych odpadów. Marszałkowie województw będą także przeprowadzać coroczne kontrole przedsiębiorców. Zgodnie z nowymi przepisami w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych, porozumienie z marszałkiem województwa będzie zawierała organizacja samorządu gospodarczego. Ustawa określa też wymagania, jakim powinny odpowiadać opakowania wprowadzane do obrotu, zasady działania organizacji odzysku opakowań, zasady postępowania z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz zasady ustalania i pobierania opłaty produktowej.

Na posiedzeniu w dniach 5-6 czerwca Senat wprowadził poprawki do uchwalonej 10 maja 2013 r. ustawy. Izba poparła też poprawki uściślające i precyzujące, zaproponowane przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisję Środowiska. Jedna z przyjętych senackich poprawek rozszerza listę podmiotów mogących zawierać porozumienie z marszałkiem województwa w zakresie utworzenia i utrzymania systemów zbierania, transportu i odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych. Za przyjęciem ustawy w takim kształcie opowiedziało się 57 senatorów, 28 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz w sprawie senackich poprawek wypowie się Sejm.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 11 czerwca 2013 r.

Data publikacji: 11 czerwca 2013 r.