Odpowiedź: nie ma potrzeby dzielenia PKPiR na dwie części (przed i po ogłoszeniu upadłości), lecz należy na zasadach ogólnych kontynuować prowadzenie tej księgi dla danego roku. Przepisy nie przewidują, aby w przypadku rozwiązania spółki cywilnej PKPiR miała być w jakiś sposób "dzielona" pomiędzy wspólników tej spółki.

Uzasadnienie: zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – dalej r.p.k.p.r. Z przepisów tych nie wynika, aby ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną skutkowało koniecznością dokonywania jakichś szczególnych zapisów w prowadzonej przez tę osobę PKPiR. A zatem w przedstawionej sytuacji, przykładowo, nie ma potrzeby dzielenia PKPiR na dwie części (przed i po ogłoszeniu upadłości), lecz należy na zasadach ogólnych kontynuować prowadzenie tej księgi dla danego roku.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że przepisy nie przewidują, aby w przypadku rozwiązania spółki cywilnej PKPiR miała być w jakiś sposób "dzielona" pomiędzy wspólników tej spółki. W związku z rozwiązaniem spółki cywilnej wspólnicy są natomiast - na podstawie § 27 ust. 1 r.p.k.p.r. - zobowiązani sporządzić i wpisać do PKPIR spis z natury (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 kwietnia 2010 r., ITPB1/415-38/10/WM) oraz – na podstawie art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – sporządzić wykaz składników majątku (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 maja 2012 r., IBPBI/1/415-155/12/KB). Dotyczy to również sytuacji, gdy do rozwiązania spółki cywilnej dochodzi na skutek ogłoszenia upadłości jednego z jej wspólników.

Odnośnie innych obowiązków podatkowych wskazać przede wszystkim na obowiązek opodatkowania VAT tzw. remanentu likwidacyjnego. Obowiązek ten wystąpi, jeżeli na dzień rozwiązania spółki cywilnej posiadała ona towary, w stosunku do których spółce przysługiwało prawo do odliczenia. Zasady obowiązujące w tym zakresie określają przepisy art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.