Inspektor nadzoru budowlanego nakazał właścicielowi nieruchomości rozbiórkę domku letniskowego, wybudowanego na jego działce.

Pomimo doręczenia upomnienia mężczyzna nie wykonał rozbiórki obiektu. Spowodowało to, że organ egzekucyjny wystawił tytuł wykonawczy.

W związku z tym organ egzekucyjny nałożył na właściciela działki, grzywnę w celu przymuszenia do wykonania obowiązku rozbiórki obiektu budowlanego.

W zażaleniu mężczyzna podkreślił przede wszystkim, że nie jest osobą zobowiązaną do wykonania rozbiórki, gdyż nie jest właścicielem działki. Działka ta bowiem stanowi własność jego dzieci.

Mężczyzna zarzucił naruszenie zasad postępowania administracyjnego w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, nakładających obowiązek wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie WSA żądanie przez skarżącego, aby organ egzekucyjny zbadał ponownie sprawę pod względem merytorycznym jest niedopuszczalne i wykracza poza ramy postępowania egzekucyjnego.

Celem postępowania egzekucyjnego jest doprowadzenie do dobrowolnego wykonania obowiązku, który został nałożony ostateczną decyzją administracyjną. Natomiast środki prawne przewidziane w ramach tego postępowania mają służyć jedynie zapewnieniu prawidłowego przebiegu egzekucji, nie zaś kwestionowaniu spraw już ostatecznie rozstrzygniętych.

Środki zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym nie mogą być wykorzystywane do weryfikacji decyzji administracyjnej, stanowiącej podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 9 marca 2016 r., sygn. akr II SA/Gd 509/15, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów