Odpowiedź: w okresie objętym zwolnieniem lekarskim pracownik nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Uzasadnienie: zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) – dalej u.ś.p. ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny przysługuje zasiłek opiekuńczy. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to stanowi jednocześnie dowód usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy.

W okresie objętym zwolnieniem lekarskim pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, pracownik nie może bowiem jednocześnie przebywać na zwolnieniu i korzystać z urlopu. Przepisy nie przewidują też automatycznego przerwania zwolnienia wystawionego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny w przypadku, gdy chory zostanie przyjęty do szpitala.

Pobyt teściowej pracownika w szpitalu nie ma więc wpływu na wystawione zwolnienie lekarskie, a pracownik nie może w okresie zwolnienia żądać udzielenia urlopu wypoczynkowego.