Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


PYTANIE:
Czy firma zajmująca się naprawą serwisową sprzętu, spełniająca definicję punktu serwisowego, jest zbierającym sprzęt i powinna uzyskać pozwolenie na zbieranie odpadów? Czy może jest nieprofesjonalnym zbierającym sprzęt i jest zwolniona z obowiązku posiadania takiego pozwolenia? Jak odróżnić punkt serwisowy prowadzący działalność nieprofesjonalną od tego, który musi mieć pozwolenie na zbieranie?


ODPOWIEDŹ:
To zależy, jakiego rodzaju sprzęt elektryczny lub elektroniczny punkt serwisowy będzie zbierał. Definicję nieprofesjonalnej działalności w zakresie zbierania odpadów zawiera art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - jest to zbieranie prowadzone przez podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, który zbiera odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach.
Jeżeli punkt serwisuje sprzęt zaliczany do sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, to można uznać, że odpady powstałe z takiego sprzętu są odpadami stanowiącymi zużyte artykuły konsumpcyjne. Należy przy tym zaznaczyć, iż sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych to również sprzęt, który będąc przeznaczony głównie dla użytkowników w gospodarstwach domowych, w praktyce może być również użytkowany przez inne podmioty - jego zbieranie w sklepach czy w punktach serwisowych jest traktowane tak samo jak zbieranie zużytego sprzętu pochodzącego faktycznie z gospodarstw domowych.
Jeżeli natomiast serwisowanie dotyczy innego sprzętu - prowadzący taki punkt prowadzi zbieranie zużytego sprzętu na podstawie zezwolenia na zbieranie odpadów.
 

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.