Pytanie
W ramach kontraktu z firmą rosyjską na lata 2014-2016 polski przedsiębiorca (osoba fizyczna) dokonuje sprzedaży praw do patentów, know-how i dokumentacji technicznej. Od 2014 r. wystawiane są faktury za konkretne etapy realizacji kontraktu, w związku z czym od 2014 r. zafakturowane kwoty stanowią przychód dla celów podatkowych. Mimo zapisu w kontrakcie, że usługi te podlegają podatkowi u źródła na terenie Rosji w wysokości 10% przychodu, kontrahent przekazywał nam całe zafakturowane kwoty. Obecnie poinformował nas, że ww. podatek od wszystkich wcześniej wystawionych faktur (za 2014 r. i 2015 r.) został zapłacony i prosi o zgodę na jego potrącenie z kolejnej faktury, która będzie wystawiona w maju br. W związku z tym powstają następujące wątpliwości:
Czy słusznie uważamy, że potrącenie w Rosji podatku od przychodu/dochodu za 2014 r. dopiero w 2015 r. nie zmienia faktu, że odliczenie tego podatku w Polsce może i powinno być dokonane w zeznaniu za 2014 r., bo tego roku dotyczy?
Czy zapłata podatku przez kontrahenta rosyjskiego upoważnia nas do jego potrącenia od podatku polskiego w zeznaniu PIT-36L, czy dopiero potrącenie z kolejnej przekazywanej nam płatności, skoro mający tu zastosowanie art. 27 ust. 9 u.p.d.o.f. mówi o podatku zapłaconym w obcym państwie?
Naszym zdaniem zapłata dokonana przez kontrahenta do czasu jej potrącenia może nie być przez organy podatkowe uznana za podlegającą odliczeniu.
Jaki dokument powinniśmy posiadać dla dokonania odliczenia podatku zapłaconego w Rosji?
Czy odliczenie może być dokonane np. w maju br. lub później poprzez korektę zeznania, jeżeli do 30 kwietnia nie będziemy dysponować żadnym dokumentem i nie będzie dokonane potrącenie podatku z płatności na naszą rzecz?
Czy w celu ustalenia kwoty podatku do potrącenia koszty ogólne dotyczące zarówno tego kontraktu, jak i pozostałej sprzedaży, należy rozliczać np. w proporcji do przychodów, czy możliwe jest stosowanie innych kluczy, np. w proporcji do kosztów bezpośrednich?