Pytanie
Spółka z o.o. wystawiła w styczniu 2014 r. dla najemcy fakturę za "wynajem za styczeń 2014 r. zgodnie z zawartą umową z dnia (...)". Ujęła ją w deklaracji VAT za styczeń 2014 r. i przesłała oryginał nabywcy. Tak samo postąpiła w lutym i marcu. W kwietniu 2014 r. nabywca odesłał oryginały faktur za styczeń 2014 r. i pozostałe miesiące (nie ujął ich w żadnej ewidencji, gdyż kwestionował ich treść). Uważał, że treść powinna brzmieć "za korzystanie z pomieszczeń biurowych". Treść wynika z zawartego w kwietniu przez najemcę i wynajmującego porozumienia obowiązującego wstecz, tj. od stycznia 2014 r. Najemca nie chciał też wystawić noty korygującej treść. Spółka w kwietniu wystawiła fakturę korygującą do zera z datą wystawienia "kwiecień" oraz datą sprzedaży "styczeń", tak samo w przypadku kolejnych miesięcy. Równocześnie wystawiła drugą fakturę z właściwą datą sprzedaży: styczeń, luty i marzec. Nabywca nie potwierdził odbioru faktury korygującej, gdyż uznał że nie przyjął tej pierwotnej. Kwoty wynikają zarówno z pierwszej, jak i drugiej faktury są takie same, wynajem rzeczywiście nastąpił.
Czy spółka na podstawie zwrotki z poczty może uznać, iż faktura korygująca zmniejszająca została doręczona?
W którym miesiącu Spółka powinna skorygować na minus VAT z faktury korygującej oraz naliczyć na plus z prawidłowo wystawionej faktury?
Czy Spółka może przyjąć inne rozwiązanie, tj. w kwietniu powinna anulować sprzedaż ze stycznia, lutego i marca (protokół anulowania sprzedaży) i wystawić właściwą fakturę za styczeń, luty i marzec?