Pytanie:
Jak zaprezentować daną operację w rachunku przepływów pieniężnych?
Czy można zakwalifikować taką lokatę do innych środków pieniężnych aby zachować zgodność pomiędzy bilansem a cash flow?
W przypadku zerwania lokaty bank wypłaca odsetki wg ustalonej stopy procentowej za faktyczny okres trwania lokaty - bez żadnych dodatkowych kosztów.
Jak należy wykazać w cash flow transakcje zakładania lokat powyżej 3 miesięcy, które rozliczyły się do dnia bilansowego i ich saldo na dzień bilansowy wynosi zero?
Czy w działalności inwestycyjnej należy wykazać jedynie odsetki uzyskane od tych lokat czy także wydatki i wpływy z przelania środków z rachunku bieżącego na rachunek lokaty?

 

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. – do aktywów pieniężnych zalicza się:
a) aktywa w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz oraz
b) inne aktywa finansowe, w tym w szczególności naliczone odsetki od aktywów finansowych.
Oznacza to, że lokatę bankową z terminem zapadalności do 3 miesięcy od dnia bilansowego jednostka powinna wykazać, łącznie z należnymi od tej lokaty odsetkami, w aktywach bilansu w pozycji B.III.1 lit. c) tiret drugi, tj. jako Krótkoterminowe aktywa finansowe – inne środki pieniężne. Inne środki pieniężne wykazuje się bowiem w wartości nominalnej, wraz z przypadającymi na nie do dnia bilansowego odsetkami.
Cytowany wyżej przepis stanowi również, iż aktywa finansowe płatne lub wymagalne w ciągu 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (lokaty), na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych zalicza się do środków pieniężnych, chyba że jednostka ujmuje je w przepływach z działalności inwestycyjnej (lokacyjnej). Tak więc lokaty o terminie wymagalności nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ich założenia – jako wysoce płynne ekwiwalenty środków pieniężnych o nieznacznym ryzyku utraty wartości – jednostka może traktować na równi ze środkami pieniężnymi także w rachunku przepływów pieniężnych. Pozwala to zachować zgodność pomiędzy bilansem a przepływami pieniężnymi.
W tym miejscu warto przypomnieć, iż zgodnie par. 1.1 w powiązaniu z par. 2 uchwały nr 5/11 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 10 maja 2011 r. w sprawie przyjęcia poprawionego krajowego standardu rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych" (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 6, poz. 26) – dalej KSR 1 – informacja o przepływach pieniężnych jest informacją o zdarzeniach, które spowodowały w jednostce w ciągu okresu objętego sprawozdaniem zmiany stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, przy czym:
a) za środki pieniężne uznaje się aktywa pieniężne w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz, znajdujące się w obrocie gotówkowym lub w obrocie następującym za pośrednictwem bieżących rachunków bankowych (gotówka w kasie i depozyty płatne na żądanie);
b) ekwiwalentami środków pieniężnych są te aktywa pieniężne, nie zaliczane do środków pieniężnych oraz inne aktywa finansowe, które charakteryzują się jednocześnie:
- wysokim stopniem płynności, tj. łatwością wymiany na określoną kwotę środków pieniężnych;
- nieznacznym ryzykiem utraty wartości oraz
- krótkim terminem płatności lub wymagalności, nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ich otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (lokaty).
Lokaty zakładane na okres powyżej 3 miesięcy nie spełniają definicji ekwiwalentów środków pieniężnych, dlatego przepływy z nimi związane jednostka powinna wykazać w części B rachunku przepływów pieniężnych jako wpływy i wydatki dotyczące działalności inwestycyjnej (lokacyjnej). Wydatki związane z założeniem takich lokat, a więc kwoty środków pieniężnych przelanych z rachunku bieżącego na rachunek lokaty, należy wykazać w rachunku przepływów pieniężnych w pozycji B.II.3 lit. b) tiret pierwszy jako wydatki na aktywa finansowe w pozostałych jednostkach z tytułu nabycia aktywów finansowych. Natomiast wpływy związane z przedmiotowymi lokatami jednostka powinna wykazać w pozycji B.I.3 lit. b) rachunku przepływów pieniężnych jako wpływy z aktywów finansowych w pozostałych jednostkach, odpowiednio:
a) kwoty środków pieniężnych przelanych z rachunku lokaty na rachunek bieżący jednostki jako wpływy ze zbycia aktywów finansowych (tiret pierwszy);
b) otrzymane odsetki jako wpływy z tytułu odsetek (tiret czwarty).