W związku z art. 36 ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r. jako firma będziemy musieli przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Proszę o podanie podstawy prawnej, gdzie określony byłby zakres takiego audytu.

Odpowiedź:
Ogólny zakres audytu energetycznego przedsiębiorstwa określony został w art. 37 ust. 2 ustawy o efektywności energetycznej.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) – dalej u.e.e. przez audyt efektywności energetycznej rozumie się „opracowanie zawierające analizę zużycia energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, zawierające wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej tych obiektów, urządzeń lub instalacji, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii”. U.e.e. wprowadza również inne pojęcie – audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 u.e.e. „audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii”. Mając na uwadze fakt, iż w pytaniu powołano się na art. 36 u.e.e., należy domniemywać, że przedsiębiorca pyta o audyt energetyczny przedsiębiorstwa, a nie audyt efektywności energetycznej.

Przepisy u.e.e. nie regulują szczegółowo zakresu i sposobu przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Nie zawierają również delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia, które miałoby regulować te zagadnienia. Artykuł 29 u.e.e zawiera bowiem delegację dla ministra ds. energetyki do wydania rozporządzenia  określającego szczegółowy zakres i sposób sporządzania audytu efektywności energetycznej, a nie audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Jednak przepisy u.e.e. zawierają pewne wytyczne w zakresie sporządzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa i podmiotów, które powinny je wykonywać. Zgodnie z art. 37 ust. 2 u.e.e. audyt energetyczny przedsiębiorstwa:

1) należy przeprowadzać na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc;
2) zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo;

3) powinien opierać się, o ile to możliwe, na analizie kosztowej cyklu życia budynku lub zespołu budynków oraz instalacji przemysłowych, a nie na okresie zwrotu nakładów, tak aby uwzględnić oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stopy dyskonta.

Natomiast zgodnie z art. 36 ust. 3 u.e.e. audyt energetyczny przedsiębiorstwa przeprowadza:
1) podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy, posiadający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju audytu;
2) ekspert audytowanego przedsiębiorcy, jeżeli nie jest on bezpośrednio zaangażowany w audytowaną działalność tego przedsiębiorcy.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami