Pytanie
Z dniem 31 grudnia 2009 r. odszedł wspólnik spółki jawnej (wypowiedzenie udziałów), który rozliczał się z podatku metodą liniową, a po odejściu ze spółki nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Spółka rozliczy się z odchodzącym wspólnikiem na podstawie odrębnego bilansu i wypłaci mu jego udział kapitałowy w 20 ratach począwszy od lipca 2010 r. Wypłacony wkład oraz niewypłacone zyski z lat ubiegłych nie są opodatkowane natomiast nadwyżka wartości rynkowej nad księgową wcześniej nie opodatkowana będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Czy odchodzący wspólnik powinien rozliczyć dochód w formie właściwej dla przyjętego sposobu rozliczania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej i płacić zaliczki na podatek do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym uzyskał dochód i rozliczyć się na koniec roku zeznaniem podatkowym PIT-36L (mimo że nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej)?
Czy może jest to przychód z praw majątkowych i spółka jako płatnik powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, wystawić PIT-11, a podatnik powinien te dochody rozliczyć w zeznaniu rocznym na zasadach ogólnych?