Pytanie:
W jaki sposób ma zachować się gastronomia?
Jak opodatkować pieniądze otrzymane do ręki?
Czy otrzymywana faktura może być kosztem podatkowym prowadzonej działalności?

Odpowiedź:
W treści pytania nie zostało dokładnie wskazane jak sformułowana jest łącząca strony umowa rozumiem jednak, iż 30%, które Państwo otrzymują jest wynagrodzeniem za świadczone usługi (np. związane z utrzymaniem automatów w należytym stanie). Jeżeli tak jest na podstawie sporządzonego dokumentu, należałoby moim zdaniem zgodnie z zawartą przez strony umową wystawić fakturę dokumentującą uzyskany przychód.

 

Pamiętać ponadto należy, że od dnia 1 stycznia 2017 r. istnieją ograniczenia co do możliwości rozliczania w kosztach podatkowych wydatków opłacanych gotówką.
Zgodnie z art. 14 ust. 1c–1i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.

Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
W przypadku otrzymania przychodu, do którego nie stosuje się powyższych zasad, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Dowód, na podstawie którego dokonywane jest rozliczenie wpłat i wypłat z automatu, jest dowodem wewnętrznym (w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe powinien zostać opisany w dokumentacji rachunkowości). Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
- określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
- określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
- opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
- datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
- podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
- stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Z kolei w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dalej r.p.k.p.r. podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
- faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, zwane dalej "fakturami", wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami, lub
- inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

W kontekście cytowanych przepisów wątpliwości budzi fakt otrzymania pieniędzy bez sporządzenia żadnej dokumentacji w tym zakresie.
Przy rozliczaniu automatów do gier winny być sporządzone karty rozliczeniowe, zawierające dane, o których mowa wyżej.
W treści pytania nie zostało dokładnie wskazane jak sformułowana jest łącząca strony umowa rozumiem jednak, iż 30%, które Państwo otrzymują jest wynagrodzeniem za świadczone usługi (np. związane z utrzymaniem automatów w należytym stanie) a nie przychodem z gier bo takiego bez odpowiedniego zezwolenia nie mogą Państwo uzyskać. Jeżeli tak jest na podstawie sporządzonego dokumentu, należałoby moim zdaniem zgodnie z zawartą przez strony umową wystawić fakturę dokumentującą uzyskany przychód.
Odnosząc się do drugiej części pytania należy wskazać, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.
Nie ma więc przeszkód aby rozliczyć fakturę dot. czynszu jako koszt uzyskania przychodów, wynikający z zawartej umowy.
Pamiętać jednak należy, że od 1 stycznia 2017 r., istnieją ograniczenia co do możliwości rozliczania w kosztach podatkowych wydatków opłacanych gotówką.
Zgodnie z art. 22p ust. 1 u.p.d.o.f., podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - dalej u.s.d.g. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Stosownie natomiast do art. 22 ust. 1 u.s.d.g. dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.
W świetle powyższych regulacji i na tle przedstawionego stanu faktycznego ponieważ wszystkie rozliczenia pomiędzy kontrahentami dotyczą jednej umowy organy podatkowe przy obliczaniu limitu 15.000 zł mogą wziąć pod uwagę wartość umowy dlatego też należałoby zadbać o to aby wszelkie rozliczenia pomiędzy kontrahentami były realizowane za pośrednictwem rachunku bankowego.

[Uwaga - Odpowiedź ta jest już nieaktualna od 30 IV 2018 r.]