Ponad połowa ankietowanych przez K&K Selekt firm określa swoją sytuację kadrową jako stabilną z tendencją wzrostową. Na wzrost zatrudnienia mają wpływ aktualnie realizowane projekty oraz nowe zamówienia. Relatywnie w lepszej kondycji znajdują się te firmy, które zaangażowane są w wykonywanie inwestycji związanych z przygotowaniem turnieju EURO 2012.

Firmy budowlane pytane o wpływ kryzysu na ich działalność odpowiadały, że nie odczuwają jego skutków oraz nie mają większych problemów ze znalezieniem nowych pracowników. „Wyjątek stanowią wykwalifikowani specjaliści tacy jak kierownicy budów, inżynierowie, inspektorzy nadzoru czy projektanci - podkreśla Katarzyna Pawełek z K&K Selekt. „Zrekrutowanie doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych pracowników, jak również zorganizowanie kilkunastoosobowej brygady robotników fizycznych w dalszym ciągu stanowi problem dla wielu przedsiębiorców” – dodaje Pawełek.
25 proc. ankietowanych firm, które znajdują się w gorszej sytuacji ekonomicznej, szacuje cięcia kadrowe. Swoją złą kondycję tłumaczą przede wszystkim załamaniem się koniunktury na rynku oraz recesją gospodarczą. Pozostałe 15 proc. ankietowanych przedsiębiorców planuje, że nie będzie ani zwalniać ani zatrudniać, więc deklaruje tendencją utrzymania obecnego stanu zatrudniania. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie K&K Selekt w sierpniu 2009 roku wśród 300 firm działających w branży budowlanej.