Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Czy art. 5b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych ma zastosowanie do sytuacji określonej w art. 93 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami?

Czy położone w granicach miasta grunty sklasyfikowane w ewidencji, jako użytki rolne (brak planu miejscowego i decyzji o warunkach zabudowy) można dzielić na działki mniejsze niż 0,3000 ha?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisem art. 5b ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast.
Powyższa regulacja nie dokonała automatycznego tzw. "odrolnienia" gruntów rolnych, rozumianego jako zmiana przeznaczenia gruntów. Oznacza to, że nieruchomości określone w ewidencji gruntów jako rolne, położone na terenach miast, pozostaną gruntami rolnymi z taką jedynie różnicą, że ich wykorzystanie np. na cele budowlane będzie możliwe bez potrzeby przeprowadzania postępowań administracyjnych celem uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia oraz zgody na wyłączenie z produkcji rolnej.

Tak więc zaprezentowany przepis nie eliminuje obowiązku zmiany przeznaczenia gruntu rolnego poprzez uchwalenie (lub zmianę) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zmiany przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można dokonać jedynie w trybie zmiany planu lub uchwalenia nowego. Wymaga to przeprowadzenia całej procedury planistycznej, zakończonej uchwałą rady gminy, przyjmującej nowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jego zmianę.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy oznacza, iż nie doszło do zmiany przeznaczenia gruntów na nierolne i wyłączenia z produkcji rolnej, pomimo, iż nieruchomość zlokalizowana jest w granicach administracyjnych miasta. Niniejsze powoduje, iż do podziału nie ma zastosowania ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .