Zgłoszono instalację: zbiorniki magazynowe na zboże z suszarnią. Opisując instalację pod kątem elementów wskazanych w art. 152 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., inwestor skupił uwagę na procesie technologicznym z suszarni, pomijając zbiorniki na magazynowanie zbóż, tzn. nie przedstawił czasu ich funkcjonowania, wielkości i rodzaju emisji, stosowanych metod ograniczenia wielkości emisji oraz informacji, czy stopień ograniczenia wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Z kolei w przypadku suszarni, przedstawiając wielkość emisji substancji z procesu technologicznego, inwestor skorzystał z danych literaturowych, nie przeprowadzając obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń np. za pomocą programu komputerowego zgodnego z metodyką referencyjną.


Wobec powyższego, czy zasadnym jest skorzystanie zart. 64 § 2ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a., tj. wezwanie o uzupełnienie brakujących elementów koniecznych do zgłoszenia instalacji w zakresie zbiorników do magazynowania zbóż, a w przypadku suszarni - przeprowadzenia stosowanych obliczeń koniecznych do określenia wielkości emisji?

 

 

 

 

 


Odpowiedź:

Jeżeli zbiorniki magazynowe na zboże są integralna częścią zgłaszanej instalacji suszarni zboża, to emisja z nich (jeżeli oczywiście występuje – może zastosowana jakoś system hermetyzacji, ale to wątpliwe) powinna być uwzględniona w zgłoszeniu tej instalacji przekazanym organowi ochrony środowiska. Jeżeli stanowią natomiast odrębną instalację, to powinna być ona przeanalizowana odrębnie pod względem wymagań w zakresie pozwolenia lub zgłoszenia, oczywiście z uwzględnieniem emisji ze zbiorników.

 


Co do obliczeń rozprzestrzeniania zanieczyszczeń emitowanych ze źródeł instalacji w powietrzu, to art. 152 ust. 2 p.o.ś. nie obliguje w sposób bezpośredni do ich przeprowadzenia. Jednak według art. 152 ust. 2 pkt 7 p.o.ś. w zgłoszeniu wymagana jest informacja, czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami, czyli czy emisja z instalacji nie powoduje m.in. przekroczeń stężeń dopuszczalnych i odniesienia w powietrzu.

Jeżeli prowadzący instalacja posiadałby takie dane dla takiej samej instalacji (lub bardzo zbliżonej) w takich samych warunkach lokalizacyjnych, to można by przez odniesienie przyjąć takie informacje dla danej instalacji. Jednak o ich wiarygodności decyduje organ ochrony środowiska przyjmujący zgłoszenie.

Jeżeli zdaniem organu ochrony środowiska zgłoszenie nie spełnia wymagań art. 152 ust. 2 p.o.ś., to może on skorzystać z art. 64 § 2 k.p.a. i wymagać uzupełnienia zgłoszenia w zakresie emisji ze zbiorników na magazynowanie zbóż oraz przeprowadzenia stosowanych obliczeń, koniecznych do wykazania zgodności wielkości emisji z obowiązującymi przepisami.