Pytanie:
Gmina wystąpiła z pismem do starosty o podjęcie działań dotyczących wycinki trzech drzew (bez podawania gatunków i obwodów) rosnących wzdłuż granicy z działką gminną a działką osoby prywatnej. Gmina informuje, że drzewa rosną na działce stanowiącej jej własność i wycinki dokonała osoba prywatna, która nie miała zgody gminy na usunięcie drzew. Starosta też nie wydawał zezwolenia dla gminy na usunięcie przedmiotowych drzew. Gmina domaga się, aby starosta podjął decyzję o ukaraniu osoby, która tego dokonała, zgodnie z art. 88 ustawy z 16.04.2004 r. ustawy o ochronie przyrody - dalej u.o.p. Starosta nie ma ani dowodów, ani danych, kto to zrobił i jakie były to drzewa. Należy dodać, iż sprawę skierowała gmina na Policję o ustalenie sprawcy. Starosta wezwał gminę o wyjaśnienia i dowody w tej sprawie. Gmina przedstawiła dowody. Starosta zawiesił postępowanie w sprawie wymierzenia kary administracyjnej gminie X w związku z wycięciem drzew bez wymaganego zezwolenia do czasu rozpatrzenia sprawy przez Komisariat Policji Y. Starosta otrzymał pismo od gminy X informujące, iż Komenda Powiatowa Policji przesłała wniosek o wykroczeniu o ukaranie czterech sprawców do sądu rejonowego. W związku z tym, gmina wnosi do starosty wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania. Jak w opisanej sytuacji powinien postąpić starosta?
Odpowiedź:
Starosta powinien podjąć zawieszone postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej na gminę za usunięcie drzew bez zezwolenia, a następnie umorzyć je, bowiem sprawca został ustalony przez Policję. Następnie postępowanie powinno zostać wszczęte wobec sprawcy nielegalnej wycinki na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 1 u.o.p.
W opisanym stanie faktycznym starosta posiada wystarczających dane, by wymierzyć karę pieniężną sprawcy.
Uzasadnienie:
Usuwanie drzew bez zezwolenia jest deliktem administracyjnym niepodlegającym rozpoznaniu przez sąd powszechny (karny). Zadaniem Policji jest ewentualne ustalenie sprawy i przekazanie tej informacji staroście.Starosta nie jest bowiem organem ścigania i sprawcy ustalać nie musi. Zatem, w momencie gdy sprawca jest ustalony można przeciwko niemu wszcząć postępowanie, umarzając wcześniej postępowanie prowadzone wobec gminy.
W opisanym stanie faktycznym starosta posiada wystarczających dane, by wymierzyć karę pieniężną. Starosta powinien podjąć zawieszone postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec ustalonych sprawców na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 1 u.o.p.
Autor: Anna Hejnar-Zawisza