Rozszerzenie obowiązku opłacania składek wchodzi etapami: od 2015 r. ubezpieczeniom podlegają dochody członków rad nadzorczych osób prawnych, bez względu na inny tytuł ubezpieczeń bądź też pobieranie emerytury lub renty. Podstawę wymiaru składek jest przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia tej funkcji.
W dniu 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy art. 1 pkt 3 lit. a) i b) ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1831 z późn. zm.) – dalej u.z.u.s.u.s., które w istotny sposób zmieniają zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy agnacyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Po pierwsze, zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu będzie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli będzie spełniał warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (np. z tytułu wykonywania pracy na podstawie drugiej umowy zlecenia) będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie będzie jednak stosowało się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług lub z innych tytułów osiągnie kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Po drugie, wyżej przedstawione zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym znajdą zastosowanie także do tych zleceniobiorców, którzy posiadają ustalone prawo do emerytury lub renty.
Po trzecie, przepisy u.z.u.s.u.s. nie zmieniają określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121) – dalej u.s.u.s., zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy. Oznacza to, że zgodnie z art. 18 ust. 3 w zw. z art. 4 pkt 9 i art. 20 ust. 1 u.s.u.s., jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy stanowi przychód z tytułu wykonywania pracy na podstawie tego typu umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dowiedz się więcej z książki | |
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia po zmianach
|
Po czwarte, od 1 stycznia 2016 r., jeżeli zleceniobiorca będzie jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie i jego wynagrodzenie z tego tytułu będzie co najmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia będzie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko dobrowolnie, co wynika z art. 9 ust. 1 i 1a u.s.u.s. Nie będzie to jednak dotyczyło przypadku, gdy pomimo to, że umowa agencyjna, umowa zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług jest zawarta z innym podmiotem niż własny pracodawca to praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie wykonywana na rzecz pracodawcy. W takim bowiem przypadku – zgodnie z art. 8 ust. 2a i art. 18 ust. 1a u.s.u.s. – dla potrzeb ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca jest traktowany tak, jak pracownik, a przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej jest uwzględniany w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy.