Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, które przysługiwało małżonkom XX wygasło w następstwie wykreślenia Pani X z członkostwa Spółdzielni. Pan X nie jest członkiem Spółdzielni.
Czy o osobach bliskich Pani X (mąż, dzieci) zamieszkujących lokal, który był przedmiotem wygasłego prawa i którym na podstawie art. 15 ust. 2 u.s.m. przysługuje roszczenie o przyjęcie do Spółdzielni i o ustanowienia prawa do lokalu (1 rok od ustania członkostwa Pani X) czy właściwe jest określenie, że zajmują lokal bez tytułu prawnego (w trakcie trwania tego roku na zgłoszenie roszczeń)?
To, że osobom bliskim przysługuje roszczenie to jest bezsporne.
Ale czy należy rozumieć, że fakt przysługiwania roszczenia jest dla osób bliskich "tytułem prawnym do lokalu"?

Odpowiedź
Sam fakt przysługiwania osobom bliskim roszczenia o przyjęcie do Spółdzielni i o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest jednoznaczne z tym, iż osoby te posiadają tytuł prawny do lokalu.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych – dalej u.s.m., w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niedokonania czynności, o których mowa w art. 13 u.s.m., roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim. Do zachowania ww. roszczenia konieczne jest złożenie w terminie jednego roku deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Sam fakt przysługiwania osobom bliskim roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i o ustanowienia prawa do lokalu nie jest jednoznaczne z tym, iż osoby te posiadają tytuł prawny do lokalu, albowiem prawo do lokalu powstaje dopiero w chwili, kiedy spółdzielnia uwzględni żądanie osoby uprawnionej, tj. w momencie zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa, co ma miejsce po przyjęciu takiej osoby w poczet członków spółdzielni. W wypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 2 u.s.m., lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest ustanawiane na nowo (wobec osób mających ww. roszczenie), ponieważ poprzednio istniejące wygasło, np. z powodu ustania członkostwa w spółdzielni na skutek śmierci członka.
W razie, gdyby spółdzielnia odmówiła zaspokojenia tych roszczeń można ewentualnie dochodzić ich na drodze sądowej, domagając się wyroku zastępującego oświadczenie woli spółdzielni (zob. art. 64 k.c.).
 

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .