Odpowiedź

Powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują trybu przeglądu instalacji oddymiania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - dalej r.o.p.p.ż. urządzenia oddymiające są zaliczane do urządzeń przeciwpożarowych.


Wymagania dotyczące przeglądów tych urządzeń zostały określone w § 3 ust. 2 i 3 r.o.p.p.ż. Zgodnie z ust. 2 urządzenia przeciwpożarowe (...) powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów".


Zaś zgodnie z ust. 3"przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku".


Jak wynika z powyższych przepisów, powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują trybu przeglądu instalacji oddymiania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Tryb taki powinien wynikać z dokumentacji opracowanej przez producentów urządzeń oraz z norm, do których zaliczają się: PN-EN 12101-2:2005 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła; Część 2: Wymagania techniczne dotyczące klap dymowych, PN-EN 12101-3:2004 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła; Część 3: Wymagania techniczne dotyczące wentylatorów oddymiających, EN 12010-7 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła; Część 7: Wymagania techniczne dotyczące przewodów oddymiających, EN 12101-9 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła; Część 9: Wymagania techniczne dotyczące sterowania systemami odprowadzania dymu i ciepła.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .